szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szerinte ennek véget kell vetni, a hatóságoknak határozottabban kellene fellépni.

Az Airbusnak, a Boeingnek és a hajtóműgyártóknak jobb belső minőségellenőrzést kell végezniük, így erre a célra több erőforrást és kapacitást kellene fordítaniuk – jelentette ki a Bloombergnek Váradi József, a WizzAir vezetője azok után, hogy az Alaska Airline egyik ajtaja kiszakadt repülés közben.

Kiszakadó ajtó, lezuhanó repülők - mit kell tudni a Boeing 737-es gépről, amelynek törzséből most kiszakadt egy darab?

Nem a mostani az első eset, hogy gond van a Boeing 737 Max géptípussal. Ezúttal ugyan nem történt tragédia, de ez minden bizonnyal csak a szerencsének köszönhető. Összeszedtünk minden fontos információt, ami a balesetről és az évek óta problémás repülőgépről tudható.

Váradi kedden, egy Abu-Dzabiban adott interjúban úgy fogalmazott, hogy az ügy nem ér itt véget, hiszen az ellenőrzéseket is fokozni kellene. Véleménye szerint erre azért is szükség lenne, mert a gyártócégek és a felügyelő szervek „meglehetősen meghitt" kapcsolatban éltek egymás mellett.

A helyzet szinte olyan, mintha a hajtóműgyártók összeházasodtak volna a szabályozókkal"

– mondta Váradi, aki szerint „a szabályozó hatóságoknak határozottabb szerepet kell felvenniük, nem házasodhatnak össze ezekkel az emberekkel".

Ahogy korábban a hvg.hu is megírta, a WizzAirt nem érinti a probléma, hiszen Airbusokból áll a flottája, erősen érintette viszont az Airbus A321neo típusú repülőgépeinek hajtóműhibája. Emiatt a márciusban véget érő pénzügyi év során 40-50 repülőgépet kellett kényszerből a földön tartani, hogy a menetrenden kívüli karbantartást elvégezhessék – mondta Váradi.

Van egy jó hírünk: se a WizzAir, se a Ryanair nem használja a problémás Boeing repülőket

Ennyivel nyugodtabb lehet a Budapestről utazók élete.

Ezzel kapcsolatban Váradi hangsúlyozta, hogy a hajtóműveket gyártó RTX Corp. „tisztességesen kárpótolta" a WizzAirt anyagilag, ám az a probléma továbbra is fennáll, hogy túl ritkák ezek a technikai ellenőrzések. Ennek hátterében szerinte az anyagellátási problémák állnak.

„Biztonsági szempontból nem aggódom. A cég működése szempontjából viszont aggasztó" – mondta Váradi.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.