szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az MSZP frakcióvezetője legvégső jogorvoslati lehetőségként fordult a Kúriához az ügyben, így született meg a döntés, amely szerint a minisztérium semmit nem takarhat ki a politikus által kikért 2019-2020-as határozatokból.

Négy év és hat ítélet után eldőlt, hogy az Energiaügyi Minisztériumnak (EM) kötelessége kiadni a Mátrai Erőmű eladásáról szóló dokumentumokat – közölte Tóth Bertalan a Népszavával.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Opus Global Nyrt. 2018-ban a cseh Energeticky a Prumyslovy Holdingtól vette meg a Mátrai Erőművet. A Mészáros-korszak során az erőmű egyszer fizetett osztalékot a tulajdonosainak: 11,2 milliárd forintot a 2018-as eredménye után. Meglepetésre, hiszen a cég veszteséges volt abban az évben; az osztalékot a tartalék terhére csengették ki.

Nem sokkal később, 2020 tavaszán aztán az állami MVM Magyar Villamos Művek vette meg a veszteséges erőművet, és ahogy azt a hvg360 ezután megírta, az is kiderült, hogy a Mészáros-birodalom tiszta nyereséggel engedte át magán a széntüzelésű egységet. A Mátrai Erőmű eladásáról itt írtunk bővebben:

Egy kicsit kevesebb került Mészároshoz a közösből, mint korábban gondolhattuk

Mészáros Lőrincék mégsem lapátolták ki a híres-hírhedt osztalékot a Mátrai Erőműből, a pénz bennragadt a céghálóban: az állami MVM-hez került. A brutális tavalyi veszteséget leginkább a szenes energiatermelés leállításának előre hozása indokolta.

Három éve titkolózik az Orbán-kormány a Mátrai Erőmű túlárazott, mutyigyanús megvásárlásának körülményeiről, és az MVM-mel kapcsolatos kormányzati tervek részleteiről

- nyilatkozta a Népszavának Tóth Bertalan, aki évekkel ezelőtt adta be adatigénylését az akkor illetékes nemzeti vagyonért felelős miniszternek, Mager Andreának. Majd a Mátrai Erőművet – és ezzel együtt a válaszadás jogát – Palkovics László minisztériuma, az innovációs és technológiai, majd a technológiai és ipari tárca örökölte, Palkovics lemondása után pedig Lantos Csaba energiaügyi miniszterhez került mindez.

Tóth az adatkiadási per elején ugyan megkapta az MVM-mel kapcsolatos, nem minősített határozatok címeit, viszont a politikust azok tartalma is érdekelte. Az alperes minisztérium ekkor 426 ezer forintra emelte az adatkiadás költségtérítési igényét. Ezt a bíróság később első- és másodfokon is helyben hagyta. A bíróság korábban első- és másodfokon is adatkiadásra kötelezte a kormányt, az azonban felülvizsgálati kérelemmel a Kúriához fordult, a Kúria pedig visszautalta a döntést első fokra a költségtérítéssel kapcsolatos kétségei miatt.

A Fővárosi Törvényszék 2021. végén, első fokon, az MSZP-s politikus által felajánlott, 54 ezer forint fejében helyben hagyta az adatigénylést, amit a Fővárosi Ítélőtábla 2022. elején jogerősen megerősített.

Eközben a vagyonminiszteri tisztség, majd a technológiai és ipari tárca megszűnte után az akták végül az EM-nél kötöttek ki, 2023. januárjában a Kúria, az ügy „különös bonyolultságára” tekintettel, kibővített, ötfős tanácsban eljárva, új eljárást rendelt el.

Az EM-kezdeményezte újabb felülvizsgálat során ugyanakkor a Kúria újból ötfősre bővített tanácsa, tavaly novemberben már Tóth Bertalannak adott igazat. Az ítéletet az MSZP-frakcióvezető 2024 januárjában kapta kézhez.

A Népszava kérdésére a minisztérium azt válaszolta, hogy eleget fognak tenni a Kúria döntésének.