szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tovább bővítené a közép-európai portfólióját Varga Zoltán, miután tulajdonrészt szerzett egy lengyel kiadóvállalatban..

Az a különbség Magyarország és Lengyelország között, hogy nekünk kevesebb reményünk van, Magyarországon egyáltalán nincs vita, és sajnos nekünk nincs Tuskunk – mondta a Bloombergnek Varga Zoltán, aki Rzeczpospolita üzleti napilap, a Parkiet havilap, valamint számos hír- és sportoldal lengyel kiadójában vásárolt tavaly ősszel tulajdonrészt.

A tranzakciót nem sokkal a lengyelországi választások előtt hozták nyilvánosságra, ami a többek között 24.hu-t, a vezess.hu-t, az nlc.hu-t, a Nosaltyt és a Hírstartot is kiadó Central Médiacsoport tulajdonosa szerint kockázatos volt, de utólag jó döntésnek bizonyult.

Az üzleti és politikai témákkal foglalkozó Rzeczpospolita napilapról ugyan azt tartották Lengyelországban, hogy kimaradt a 2015 és 2023 között hatalmon lévő nacionalista Jog és Igazságosság (PiS) párt és a független média csatározásából, de a kiadója folyamatosan esett el az állami hirdetésektől. Ugyanakkor miután a PiS elvesztette a parlamenti többségét, bekopogtattak a már Varga érdekeltségébe tartozó kiadónál azzal, hogy szívesen dolgoznának újra együtt a lappal – állítja Varga.

Lengyel médiavállalatban lett részvényes a Central Csoport

A magyar Central Csoport leányvállalata a Rzeczpospolita üzleti napilap, a Parkiet havilap, valamint számos hír- és sportoldal kiadójában vásárolt tulajdonrészt.

Ahogyan arról ebben a cikkben részletesen írtunk, Donald Tusk lengyel miniszterelnök december 13-i hivatalba lépése óta jogi mocsárban vív közelharcot a lengyel közmédia fölötti ellenőrzésért az ellenzékbe szorult PiS és az új kormány:

Az új lengyel kormány és az ellenzék nem válogat az eszközökben a közmédiáért folyó harcban

Jogi mocsárban vív közelharcot a lengyel közmédia fölötti ellenőrzésért az ellenzékbe szorult Jog és Igazságosság (PiS) párt az új kormánnyal, amelynek rapid manővere nélkülözte az eleganciát és a biztos törvényi alapot is.

Közben a Varga érdekeltségébe tartozó lengyel lapkiadó, a Gremi Media SA 3,4%-os részesedést vásárolt az amszterdami székhelyű Pluralisban, amely demokráciapárti alapok támogatásával médiavállalatokba fektet be.

A magyar üzletember azt sem titkolja, hogy szeretné tovább bővíteni a közép-európai portfólióját. Anélkül, hogy konkrétumokat árult volna el arról, hogy pontosan mibe szeretné bevásárolni magát, arról beszélt a Bloombergnek, hogy Csehország mellett lát lehetőségeket például Szlovákiában, ahol a frissen újraválasztott miniszterelnök, Robert Fico a független intézmények felszámolásával fenyegetőzött.

A médiavásárlás ugyanakkor nem csak a pénzen múlik

- fogalmazott Varga, szerinte a közép-európai portfólióépítést bonyolítja, hogy a régió országainak eltérő politikai berendezkedése van, és nem is állnak egyformán a kívülről érkező vevőkhöz.

Varga Zoltánnak Magyarországon egyébként meggyűlt a baja az adóhatósággal, 2022 novemberében derült ki, hogy költségvetési csalással gyanúsítja a NAV a 24.hu révén a médiában is érdekelt milliárdos üzletembert. A Magyar Nemzet akkor azt írta, hogy az adónyomozók szerint Varga az egyik hozzá köthető, részben európai uniós pénzből is létrehozott cég áron aluli értékesítésével nagyjából félmilliárd forintos kárt okozhatott az uniós költségvetésnek.

Később Varga Zoltán ügyvédje is megerősítette, hogy a NAV kihallgatta a Central Média tulajdonosát. Ezután az üzletember a Politicónak adott interjúban beszélt arról, hogy vele akar példát statuálni a magyar elitnek a hatalom, illetve ártatlan a költségvetési csalás ügyében, az ellene felhozott vádak pedig hamisak és illegálisan megszerzett adatokon alapulnak.

Az üzletembernél tavaly házkutatást is tartott a NAV. Papp Gábor, Varga ügyvédje akkor azt nyilatkozta, hogy nagyjából havonta kér betekintést az iratokba ebben az ügyben, és tudomása szerint az elmúlt félévben „érdemi nyomozati cselekmény” nem történt.

Házkutatást tartott a NAV a 24.hu tulajdonosának ügyében

Okiratokat és elektronikus adatokat foglaltak le.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.