szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kiszakadt a kabin oldala egy Boeing 737 Max 9-es gépnek, amely kényszerleszállást hajtott végre a portlandi repülőtéren. A Boeing-részvények a mélybe zuhantak, de még rosszabbul járt a beszállító cég, amely a hibás repülőgép-alkatrészt gyártotta.

8 százalékkal esett a Boeing-részvények árfolyama a katasztrófa után, amely szerencsére nem járt emberi áldozattal, a Spirit Aerosystems még rosszabbul járt, mert 11 százalékos esést volt kénytelen elkönyvelni.

„A Boeing egész hosszútávú működése és annak biztonsága vált kérdésessé. Nagyon sok kisebb vagy nagyobb incidens van a Boeing számláján, ezek ilyenkor összeadódnak, és befolyásolják a cég megítélését” – nyilatkozta a BBC gazdasági rovatának John Grant, az OAG repülésbiztonsági cég vezető elemzője. Aki emlékeztetett arra, hogy a Boeing Max 8-nak, tehát a cég egy másik gépének két súlyos katasztrófája volt 2018-ban, illetve 2019- ben. Ebben a két katasztrófában összesen 346 ember halt meg.

 

A Boeing-gondok után megszólalt a WizzAir vezetője: A gyártócégek és a felügyelő szervek „meglehetősen meghitt" kapcsolatban élnek egymás mellett

Szerinte ennek véget kell vetni, a hatóságoknak határozottabban kellene fellépni.

A Boeing 737 repülőgépet az amerikai óriás cég 2011-ben kezdte meg fejleszteni. A célja akkor az volt, hogy a közepes-és rövid távú légi utazáshoz olyan gépet állítson elő, amely takarékoskodik az üzemanyaggal. A Boeing 737-est szerették, és szívesen vásárolták a légitársaságok, de sok kisebb vagy nagyobb probléma volt vele. Ezek közül nem egy a Spirit Aerosystems céget érintette, a Boeing beszállítóját, melyet most is hibáztatnak a katasztrófa miatt. A Spirit Aerosystems vállalatot már ezelőtt a baleset előtt is bírálták a repülés biztonságának növelését követelő kampányok.

A baleset után az USA légiforgalmi hatósága 171 Boeing gépet a földre parancsolt átfogó biztonsági ellenőrzésre. A baj az, hogy ezekből a gépekből több mint 200 repked csak Észak-Amerikában.

Az első vizsgálatok szerint a repülőgép ajtajának rögzítése nem volt eléggé stabil.

A Boeing bajban volt a határidőkkel

A pandémia elmúltával rendkívüli mértékben megnövekedett az utazási kedv szinte mindenütt a világon, és ezért áradtak a megrendelések a repülőgépgyártó cégekhez.

„Nagy volt a nyomás a cégen, hogy határidőre szállítson” – mondja Grant repülésbiztonsági szakértő.

„Évek óta vannak olyan repülésbiztonsági problémák a Boeingnál, amelyekkel nem tudnak megbirkózni. Most a cég újra mikroszkóp alá kerül.”

 

Kiszakadó ajtó, lezuhanó repülők - mit kell tudni a Boeing 737-es gépről, amelynek törzséből most kiszakadt egy darab?

Nem a mostani az első eset, hogy gond van a Boeing 737 Max géptípussal. Ezúttal ugyan nem történt tragédia, de ez minden bizonnyal csak a szerencsének köszönhető. Összeszedtünk minden fontos információt, ami a balesetről és az évek óta problémás repülőgépről tudható.

A Spirit Aerosystems, mely a hibás alkatrészt gyártotta októberben főnököt cserélt. Most a baleset után a cég mindössze azt közölte, hogy „elsődleges célunk a biztonság. Nagyon hálásak vagyunk az Alaska Airlines személyzetének, hogy pontosan betartották az előírásokat, és végül is biztonságosan leszálltak a repülőtéren az összes utassal és a személyzettel, akiknek nem esett baja.”

Ehhez még hozzátették: „A Spirit elkötelezett partnere a Boeingnak, és a jövőben is folytatni kívánjuk ezt az együttműködést.”

A baleset után tovább romlott a Boeing megítélése nemcsak az USA-ban, de az egész globális piacon. Az európai Airbus profitált a 2018-as és 2019-es nagy balesetekből, és növelte részesedését a globális piacon. Az Airbus a globális piac királya lett – írja a BBC gazdasági rovata, hozzátéve, hogy az európai repülőgépgyártó óriás részvényeinek értéke 3 százalékkal nőtt a Boeing balesete után.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.