szerző:
Tiszóczi Roland
Tetszett a cikk?

A légi közlekedés az elmúlt évben hatalmas küzdelmet folytatott, hogy lépést tartson a járvány utáni utazási boommal, erőfeszítésüket pedig nehezíti a munkaerő- és alkatrészhiány. A helyzetet tovább rontja, hogy a balesetek miatt az amerikai hatóságok nem engedik bővíteni a Boeing MAX repülőgépek gyártását. A kereslet–kínálati olló szélesedése viszont növeli a légitársaságok költségeit, akik az utasok jegyeiben érvényesíthetik azt. A zavaros helyzetet használná ki a Ryanair.

Ha valaki új Daciát vásárolt a nyolcvanas években, akkor a korabeli szellemes anekdoták szerint az első útja a szervizbe vezetett, ugyanis meg kellett húzni rendesen az autó csavarjait. Mintha hasonló volna a helyzet ma a Boeing repülőgépekkel is, a tét azonban jóval komolyabb. Lesz tehát miről beszélgetniük a gyártóknak, a légitársaságoknak, a kereskedőknek és lízingcégeknek, a repülőgépgyártás 150 milliárd dolláros iparágának hétfőn kezdődő egyhetes Airline Economics konferenciáján. A dublini esemény a világ repülőgépflottájának közel felét képviselő Boeing-tulajdonosok bizalmának újabb próbája lesz.

A légi közlekedés az elmúlt évben óriási küzdelmet folytat, hogy lépést tartson a járvány elmúltával hatalmasra duzzadt utazási kedvvel, erőfeszítésüket pedig nehezíti a munkaerő- és alkatrészhiány. A kialakult feszültségeket tovább növelik a Boeing 737 MAX típusok közelmúltbeli balesetei. Bár a Boeing minden erejével azon dolgozott, hogy fokozza legkelendőbb repülőgépének gyártását, mivel a légitársaságok a járvány után sorra rendelték az új repülőgépeket, azonban a Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) mindaddig nem járul hozzá a 737 MAX gyártásának bővítéséhez, illetve nem hagyja jóvá további gyártósorok indítását, amíg nem győződik meg arról, hogy a feltárt minőségellenőrzési problémák megoldódtak.

Ez még akkor is hatalmas érvágás a vállalat számára, ha az FAA időközben azt legalább már engedélyezte, hogy a 737 MAX 9-es repülőgépek ismét forgalomba állhassanak, így az Alaska Airlines január 26-án, a United Airlines pedig január 28-tól újraindította ilyen gépekből álló flottájának üzemeltetését. A 737 MAX 9-es repülőgépek azután kerültek repülési tilalom alá, hogy az Alaska Airlines egyik járatán 2024. január 5-én a levegőben kiszakadt egy gép ajtaja, és kényszerleszállást kellett végrehajtania. Azóta kiderült, hogy az ajtók rögzítésénél volt gond, és a hibás alkatrészt a Boeing egyik beszállítója a Spirit Aerosystems gyártotta.

AFP / Patrick T. Fallon

Nem az Alaska Airlines gépének incidense volt azonban az egyetlen, a Boeing gépeivel a közelmúltban több komoly probléma akadt: az All Nippon légitársaság egyik gépén például berepedt a pilótafülke ablaka, míg a Delta Air Lines Boeing 757-es gépe az atlantai repülőtér kifutópályájáról tervezett felszállni, amikor leesett és elgurult a gép egyik orrkereke. Korábban, 2018-ban és 2019-ben pedig halálos kimenetelű MAX-balesetek is voltak. Ebben a két katasztrófában összesen 346 ember halt meg.

A szakértők szerint a repülőgépek iránti óriási keresletet 2026–2027-re érhette volna utol a kínálat, de a MAX problémái miatt ez a dátum most kijjebb tolódik. Bár azt egyelőre nem tudni, hogy a korlátozás meddig tarthat, amikor azonban feloldják, várhatóan olyan új ellenőrzéseket léptetnek majd életbe, amelyek hosszabb távon is visszafoghatják a termelést, hiszen a repülőgépek fejlesztése nehezebbé, gyártása pedig lassabbá válik.

Ez jó hír a lízingcégek számára, amelyek már nagy megrendeléseket adtak le a repülőgépekre, és most nagyobb megtérülést várhatnak befektetéseiktől, mivel a légitársaságok kapkodnak a kapacitások után.

A légitársaságok számára azonban ez azt jelentheti, hogy a költségek csökkentéséhez és a kibocsátás mérsékléséhez szükséges új technológiák beszerzése elhúzódik, és a lízingdíjak is magasabbak lesznek. Ez pedig magasabb repülőjegyárakat eredményezhet.

AFP / Nicolas Maeterlinck / Belga Mag / Belga

Még így is nagyszerű év volt a Boeingnek 2023

Problémái ellenére a Boeing a legjobb évét zárta 2019 óta: decemberben rekordmennyiségű új repülőgép megrendelésről számolt be, és minden idők egyik legjobb értékesítési éve is ez volt.

Az amerikai repülőgépgyártó 1456 új repülőgép megrendelést könyvelt 2023-ban, ami minden idők egyik legjobb száma. Ez a törölt megrendelésekkel kiigazítva is 1314 repülőgépet jelent 2023-ban, ami az eddigi harmadik legjobb éve a megrendeléseket tekintve, és a legjobb 2014 óta.

Sikere a problémák árnyékában ugyanakkor elsősorban annak köszönhető, hogy az Airbus mellett a Boeing az egyetlen nagy globális repülőgyártó vállalat, együttesen pedig a piac több mint nyolcvan százalékát lefedik.

Ez azt is jelenti, hogy a Boeingnek valószínűleg nem kell attól tartania, hogy kiszorul a piacról, bármennyire is mélyen gyökereznek a hibái. Egyik vállalat sem tudná egymaga kielégíteni a repülőgépek iránti keresletet, mindkettőnek évekre visszanyúló megrendelésállománya van. A problémák azonban azt jelenthetik, hogy a Boeing egyre jobban lemarad az európai riválisa mögött.

A Boeing-gondok után megszólalt a WizzAir vezetője: A gyártócégek és a felügyelő szervek „meglehetősen meghitt" kapcsolatban élnek egymás mellett

Szerinte ennek véget kell vetni, a hatóságoknak határozottabban kellene fellépni.

Előretör az Airbus

Az Airbus profitált már a 2018-as és 2019-es nagy balesetekből is, és növelte részesedését a piacon. Az Airbus a globális piac vezetője lett, az előnyét pedig tovább növelte most is, miután január eleje óta részvényeinek értéke közel 10 százalékkal emelkedett, miközben a Boeing részvényei közel 20 százalékot veszítettek értékükből az év eleje óta.

Ezt a tendenciát példázza, hogy a United Airlines állítólag tárgyalásokat kezdett az Airbus-szal A321neo repülőgépek esetleges beszerzéséről, amivel enyhíthetné a 277 darab Boeing 737 Max 10-es már most nyilvánvaló késedelmes szállításának hatását. (A United további 200 db Max 10-es gépre opciós joggal is rendelkezik.) Noha a tárgyalások még kezdeti szakaszban vannak, ha az üzlet létrejön az befolyásolhatja a United nagyobb repülőgépekre vonatkozó megrendeléseit is.

A Ryanair felvásárolná a lemondott Boeing gépeket

A Ryanair viszont – a Reuters szerint – azt közölte a Boeinggel, hogy „megfelelő áron” megvásárolná az amerikai légitársaságok által lemondott MAX 10-es rendeléseket. „Ha a United Airlines nem akarja elvinni a MAX 10-eseit, akkor mi nagyon szívesen megvesszük őket – a megfelelő áron” – közölte a társaság.

Az ír vállalatnak – amely az utasok száma alapján Európa legnagyobb légitársasága – már 150 fix megrendelése van a 737-es család legnagyobb repülőgépére, a MAX 10-re, és további 150-re opcióval rendelkezik. Az első szállítások 2027-ben esedékesek.

A Ryanair jelenleg 136 darab MAX 8-as és 409 korábbi generációs 737-es repülőgéppel rendelkezik az 574 repülőgépből álló flottájában, de tervei szerint ezt idővel 210 darab MAX 8-asra és akár 300 MAX 10-esre is növelné.

Arra a kérdésre, hogy a Ryanair aggódik-e a MAX-októl való hatalmas függősége miatt, és keresi-e a diverzifikáció lehetőségeit, a vállalat egyik vezetője azt mondta: „Nem, szerintem a MAX egy nagyszerű repülőgép.”

A várakozások szerint a MAX 10-es repülőgép ez év végére kaphatja meg a típusengedélyt, és 2025 elején repülhet, a MAX 9-es repülőgépek körüli problémák miatt azonban ez a határidő is tolódhat.

Veszélyben a nyaralás? 3000 járatot törölnek hajtóműproblémák miatt, a Wizz Air is érintett lehet

A járvány utáni megnövekedett igényeket egyébként is nehezen kielégíteni képes légiközlekedési-ipar most újabb problémával szembesül: az egyik legnagyobb gyártó új generációs hajtóművei olyan gyakran szorulnak karbantartásra, hogy gépek százai kényszerülnek földön maradni. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy már van légitársaság, amely emiatt jelentett csődöt. A hajtóműválság a Wizz Airt is sújtja.

Borítóképünk illusztráció! Fotó: AFP / Jc Milhet / Hans Lucas