Rovó Attila
Rovó Attila
Tetszett a cikk?

A 2009-es jogszabály azt írja, a belső határok nélküli Európában fel kell lépni az ellen, hogy valaki külföldön más bánásmódban részesüljön az előzetes letartóztatást illetően, mint otthon.

Egy EU-s szabályozásra hivatkozva készíti elő az olasz igazságügyi tárca az antifasiszta-támadások egyik olasz vádlottjának hazavitelét, írja a Repubblica. A budapesti támadásokban való részvétellel vádolt olasz I. S.-t Magyarországon tartják fogva, legutóbbi tárgyalásán rabláncban vezették be a terembe, emellett a fogvatartásának körülményeire is panaszkodott. Az ügyet részletesen követi az olasz sajtó, a nő családja azt mondja, ilyen típusú bűncselekménnyel ott legfeljebb háziőrizetben lenne. Az ügy emiatt politikai feszültséget is okozott Olaszország és Magyarország között.

A Repubblica cikke szerint a nőt hazahozatalát előkészítő olasz jogászok az Európai Tanács 2009/829/IB számú kerethatározatának 5-ös passzusára hivatkoznak, amely úgy szól, hogy "a büntetőeljárás alatt álló személyek fogva tartását illetően fennáll a veszélye annak, hogy eltérő bánásmódban részesülnek az eljárás helye szerinti államban lakóhellyel rendelkező, illetve ott lakóhellyel nem rendelkező személyek: az eljárás helye szerinti államban lakóhellyel nem rendelkező személyek esetében előfordulhat előzetes letartóztatásuk még akkor is, ha hasonló körülmények között egy ott lakóhellyel rendelkező személy esetében erre nem kerülne sor. A belső határok nélküli közös európai igazságügyi térségben fel kell lépni annak érdekében, hogy az eljárás helye szerinti államban lakóhellyel nem rendelkező, büntetőeljárás alatt álló személy ne részesüljön más bánásmódban, mint a büntetőeljárás alatt álló, az eljárás helye szerinti államban lakóhellyel rendelkező személy."

A lap úgy tudja, ezt a lehetőséget a nő apja és ügyvédei hétfőn Rómában beszélik át Antonio Tajani külügy- és Carlo Nordio igazságügyminiszterekkel. A cikk szerint az olasz igazságügyi minisztérium napok óta dolgozik egy dokumentumon, amely leírja a magyar hatóságoknak, hogy Olaszországban hogy néz ki egy háziőrizet, milyen biztonsági intézkedések kísérik, a GPS-es bokaperectől a rendőrségi ellenőrzésig. Az olaszok a hírek szerint azt is megígérnék a magyar hatóságoknak, hogy kísérhetik a nőt a tárgyalásokra.

A magyarok eddig szökés veszélyére hivatkozva háromszor utasították vissza a lap szerint az ügyvédek kérését, miszerint I. S. kerülhessen magyar háziőrizetbe, és kezdődjön el az Olaszországba szállításának előkészítése. A nő ügyvédje, Magyar György szerint az olasz kormány biztosítékaival azonban megváltozhatnak a dolgok

A római nagykövet szerint minden rendben

Mindeközben a római magyar nagykövet az olasz közmédiában utasította vissza a vádakat, melyek szerint nem tartják tiszteletben a fogva tartás körülményeire vonatkozó normákat a nő esetén, írja az MTI. Kovács Ádám Zoltán a RAI1 televízió-csatorna híradójában péntek este mondta azt, hogy a nő számtalan alkalommal találkozhatott ügyvédjével, rendszeresen tartja a kapcsolatot a családjával is, rendelkezésére áll egy mobiltelefon is, amiként azt a magyar büntetés-végrehajtási intézetek szabályzata előírja.

Azzal kapcsolatban, hogy a fogvatartottat a magyar bírósági terembe kéz- és lábbilincsben vezették elő, ami - tette hozzá a kérdező újságíró - Olaszországban nem szokás, Kovács Ádám Zoltán emlékeztetett a nővel szemben emelt vádak súlyosságára. Úgy vélte, hogy a megbilincselésre megelőzésből volt szükség.

A kérdésre, hogy a nő mikor részesülhet házi őrizetben, Kovács Ádám Zoltán kijelentette: erre az ítélet után kerülhet sor.