Tetszett a cikk?

Részletesen beszélt a tervezett sóskúti akkufeldolgozó üzemről a beruházó Andrada-csoport vezére és a leendő üzemvezető. Bemutatták a feldolgozás végtermékét, a két milliméteres lítium-, kobalt- és mangángranulátumokat, és azt ígérték, HEPA-szűrőn megy majd át az üzemből kiengedett füst.

„Nagyon sokat kell ezen gondolkodnunk” – jelentette ki szerdai sajtótájékoztatóján a szlovén Andrada befektetési csoport sóskúti akkufeldolgozójának üzemvezetője, Szakács Géza, miután arról kérdeztük, mikor lehet a településen újra lakossági fórum a feldolgozóval kapcsolatban. Azt januárban derítettük ki, hogy Sóskúton akkufeldolgozó készül, ezt követően pedig a településen komoly felháborodás alakult ki. Akkora, hogy január végén kudarcba fulladt az önkormányzat által szervezett lakossági fórum.

Szakács kedden lapunk kérdésére azt mondta: „kétpólusú történetként” élte meg a kudarcba fulladt fórumot. Szerinte volt egy nagyon hangos kisebbség, de a legtöbben csendben, ülve várták annak a tájékoztató anyagnak a bemutatását, amit szerdán ismertettek végül a lakossági fórumról egyébként kizárt sajtó munkatársainak. Mint mondta, ő január harmincadikán abban reménykedett, hogy „a feszültség hangos kitörése után” végül meg tudják tartani a Kőnig Ferenc polgármester által lefújt fórumot. „Az azért egy nagyon csúnya helyzet volt ott Sóskúton, hogy a helyi lakosságnak nem tudott egy helyi tájékoztatót tartani” – mondta.

Szóba kerültek a tárnoki és érdi lakossági fórumok is. Az érdiről, amelyet még csak szerveznek a helyiek, Szakács azt mondta, nincs elvi akadálya, hogy az Andrada is részt vegyen rajta. Először azonban jobbnak tartaná, ha személyesen, szűk körben le tudnának ülni a környező települések polgármestereivel egyeztetni – mondta.

Videónkat a sóskúti lakossági fórumról itt tudja megnézni:

Technológia, munkaerő és az engedélyek

Szakács Géza a sajtótájékoztatón azt mondta, kizárólag a hatósági engedélyeik megszerzése után fog elindulni az akkufeldolgozó. Ebből kiindulva viszont

jószerivel esélytelen, hogy februárban valóban meg tudja kezdeni az üzem a működését.

Szakács erre vonatkozó kérdésünkre elárulta: egyelőre csupán a hatósági engedélyek megszerzésének folyamatába vágtak vele. Konkrét indulási dátumot nem tudott mondani, annyit viszont igen, hogy az üzemben nagyjából 160 ember fog majd dolgozni. Azt mondta, nem terveznek vendégmunkásokat alkalmazni, hanem „képzett magyar munkaerőre” építenének. Ráadásul állítása szerint jelentkezőik is vannak, az pedig, hogy külföldieket vegyenek fel, nem is volt opció.

Részletesen beszélt arról a technológiáról, amit Sóskúton használni fognak. Elmondása szerint a sóskúti üzemben lítium-ion akkumulátorok gyártásával foglalkozó üzemek hulladékát fogják feldolgozni. Magyarországon két nagy régió van, ahol a gyártási kapacitás összpontosul: Miskolc és Debrecen, valamint a főváros környéke, az Andrada pedig mindkét régióban megjelent – igaz, Alsózsolcán végül a helyiek ellenállása miatt egyelőre nem tudott elindulni az üzemük, bár Peter Tibaut, az Andrada a sajtótájékoztatón szintén megjelenő szlovén ügyvezetője azt mondta, nem tettek még le róla.

Budapest környéke pedig még talán jobb is nekik: itt már működő gyárak vannak, itt a komáromi SK vagy a gödi Samsung is, bár egyelőre konkrétumot arról nem mondtak, hogy pontosan mely gyárak hulladékát fogják fogadni. Peter Tibaut azt mondta, titoktartás köti, de annyit elárulhat, hogy az összes nagyobb magyar akkuipari beruházóval felvették a kapcsolatot.

Azt azonban mind Szakács, mind Tibaut kiemelték, hogy később több helyszínen szeretnének megjelenni, hiszen néhány éven belül hatalmas lesz Magyarországon a gyártási kapacitás. Tibaut szerint Magyarország egyenesen szerencsés helyzetben van az érkező akkuipari beruházások miatt, „Szeretnénk mi is ilyet Szlovéniában, de nekünk nincs, így közelebb kell jönnünk” – jelentette ki.

Sóskúton konkrétan egy nagy géppel fogják feldolgozni a hozzájuk érkező hulladékot, állításuk szerint káros anyagot nem fognak kibocsátani. Ami a sóskúti korábbi Orion-épület kéményén ki fog jönni mint füst, azt már egy speciális HEPA-szűrőn is átengedik, hogy ne engedjenek ki káros anyagot a környezetbe.

A mi termékünk maga a por. Ha belefolyatom a folyóba, patakba, nem tudunk nyereségesen működni

– jelentette ki Szakács. Állítják: maga a végtermék, a por sem veszélyes. Két milliméteres lítium-, kobalt- és mangángranulátumokat gyártanak a hozzájuk érkező hulladékból, ezeket Tibaut körbe is adta a szerdai sajtótájékoztatón kis üvegekben.

Kacskovics Mihály Béla

Ezt a port elmondása szerint később, az akkugyártás során újra fel lehet használni, így nem kell újra kibányászni. Tibaut szerint az a legjobb ebben a technológiában, hogy újra és újra ugyanazokat az atomokat tudják felhasználni. A technológiájuk elmondása szerint zárt, biztonságos és tiszta, erről akarják meggyőzni a magyarokat is.

Az Andrada-vezér újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, hogy ezt a feldolgozott port azok a gyárak is visszavásárolhatják a cégtől, akiktől maga a hulladék érkezett. Azonban több modell van: van olyan gyártó, akitől megérkezik a hulladék, majd rábízza a feldolgozóra, hogy kinek adja el. A vezetők elmondása szerint a sóskúti üzem vízigénye is minimális lesz: a gép, amellyel a feldolgozást végzik, mindössze két liter vizet fogyaszt.

Sóskúton első körben – ha meglesznek az engedélyeik – kis kapacitású fémhulladék-feldolgozót fog indítani az Andrada. A vezetők elmondása szerint ez évente kevesebb, 1250 tonna hulladékot fog feldolgozni. Csak a második fázisban fogják növelni a mennyiséget, évi húszezer tonnára. Viszont a két fázist két külön engedélyeztetési körön keresztül fogják elindítani.

Állítják: minimális kamionforgalommal meg fogja úszni mind Sóskút, mind a környező települések, így Tárnok, Pusztazámor vagy Érd is a jelenlétüket. Kizárólag nappal fognak járni a kamionjaik, ráadásul naponta mindössze egy. Hétvégi szállításuk ugyanúgy nem lesz, ahogy éjszakai sem.