szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

25 milliárd forintra rúg annak a 108 GINOP-os és nyolc egészségipari támogatási pályázatnak az értéke, amit korrupció útján szereztek meg ügyeskedő hivatalnokok és társaik egy „jól szervezett korrupciós hálózat” keretein belül. A Központi Nyomozó Főügyészség 54 ember ellen emelt vádat vesztegetés miatt, és egymilliárd forintnyi vagyont le is foglalt.

„Korrupció útján” szerzett pályázati támogatások ügyében 54 ember ellen emelt vádat a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF), a közlemény szerint az ügyben 25 jogi személy (vagyis cég vagy intézmény) is érintett.

A gyanúsítottak ellen

vezető beosztású hivatalos személy által az előnyért hivatali kötelességét megszegve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette és más bűncselekmények miatt

emeltek vádat a Budapest Környéki Törvényszéken.

A korrupcióban 108 európai uniós forrásból finanszírozott – főként a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében kiírt – pályázat, valamint további nyolc hazai forrású – az Egészségügyi Támogatási Program keretében benyújtott – pályázat érintett. A benyújtott kérelmekkel igényelt támogatás

összértéke meghaladja a 25 milliárd forintot.

A vádirat szerint egy hivatalos személy jól szervezett korrupciós hálózatot épített ki, amelyben széles körben tartott kapcsolatot projektmenedzserekkel és pályázó cégek vezetőivel. „A rendszer lényege szerint ezen személy, az általa képviselt hivatalos személyi kör közreműködésével milliós összegekért cserébe elintézte a pályázatok nyertességét, az ellenőrzések cégek számára kedvező lefolytatását, valamint a pályázatokkal kapcsolatos kérelmek pozitív elbírálását” – közölte a KNYF.

A nyomozásban a főügyészség

  • több mint 300 pályázatot vizsgált meg,
  • 50 helyszínen tartott kutatást és
  • 600-nál is több bűnjelet foglalt le, továbbá
  • 100 ezer oldalt meghaladó nyomozati irat keletkezett,
  • csak a vádirat 400 oldalra rúg.

A vádiratban a főügyészség a 12 hivatalos személlyel szemben letöltendő börtönbüntetést, több millió forintos pénzbüntetést és a köztisztviselői foglalkozástól történő végleges eltiltást, az érintett cégekkel szemben pedig pénzbírság kiszabását indítványozta.

Az érintett hivatalos személyektől összesen egymilliárd forint értékben kezdeményezték a korrupcióból származó vagyon elkobzását. Olyan – az átvett vesztegetési pénz mennyiségét is meghaladó – vagyonelemekekről van szó,

amelyek nem álltak arányban az igazolható jövedelmi viszonyaikkal.

– olvasható a közleményben. A KNYF jelezte, az eljárás során a gyanúsítottak közül többen is feltáró jellegű beismerő vallomást tettek.

 

Már 34 gyanúsítottja van az EU-s gazdaságfejlesztési és egészségipari pályázatokat érintő korrupciós ügynek

Több százmillió forintos csalásokról lehet szó.