szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Igaz, Varga Judit volt férje szerint valójában nem neki kellene megkövetnie az érintetteket.

Novák Katalin kegyelmi botránya
Még a kormánypártok soraiban is komoly felzúdulást keltett, hogy Novák Katalin köztársasági elnök megkegyelmezett a bicskei gyermekotthonban történt pedofil ügy egyik érintettjének, K. Endrének. A botrányba Novák Katalin, valamint Varga Judit igazságügyi miniszter is belebukott. Az ügy legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

„Szeretnék bocsánatot kérni a bicskei áldozatoktól” – írta Magyar Péter, Varga Judit volt igazságügyi miniszter exférje a Facebook-oldalán csütörtök reggel.

A NER-ben erős kapcsolatokkal rendelkező Magyar, aki a kegyelembotrány kitörése után, a múlt héten kezdett kibeszélni, úgy folytatta: „bár nem nekem kéne, hanem azoknak, akik az első büntetőeljárás megindulása után még szükségét érezték kitüntetni a fő bűnöst, és akik hallgatásukkal asszisztáltak ahhoz, hogy még több áldozat legyen, és egy fiatalember végül eldobja az éltét, és akik a kegyelem megadásán ügyködtek, ezzel még egyet rúgva a segítségre szorulókba”.

Arra, hogy mi zajlik a bicskei gyerekotthonban, az RTL Klub Házon kívül című műsora irányította rá a figyelmet 2016-ban: akkor több korábbi lakó is arról számolt be, hogy az igazgató szexuálisan zaklatta őket és más ott lakó fiúkat is. A férfi, Vásárhelyi János ellen már 2012-ben is indult rendőrségi nyomozás.

Vásárhelyit végül nyolc év fegyházbüntetésre ítélték 2019-ben. Az ő helyettese volt K. Endre, aki azért kapott 3 év 4 hónapos börtönbüntetést, mert, bár tudott Vásárhelyi viselt dolgairól, segített leplezni azokat.

Az áldozatok ügyvédje: A kegyelembotrányhoz vezető pedofil-ügynek jóval több a felelőse, mint amennyi ma látszik

A Házon kívül riportját készítő Moskovics Judit így emlékezett vissza a zaklatáson nyilvánosságra kerülésének körülményeire: „Az egyik fiatal öngyilkos lett, a vonat elé ugrott az állomáson. Pár nap múlva a barátja, aki szintén áldozat, besétált a rendőrségre és feljelentést tett az igazgató ellen szexuális zaklatás miatt. Így kezdődött.”

K. Endre végül a pápa tavalyi budapesti látogatásának apropóján kapott kegyelmet Novák Katalin köztársasági elnöktől, akinek a jelek szerint tanácsadó testületének egyik tagja, Balog Zoltán református püspök javasolta ezt.

Balog eltolja a felelősséget, de nincs bizonyíték, hogy másnak is kikérték volna a véleményét K. Endre kegyelmi ügyéről

Az államfő döntését Varga Judit akkori igazságügyi miniszter, fideszes országgyűlési képviselő, bár a hírek szerint nem értett egyet vele, ellenjegyezte. A múlt szombaton mindketten lemondtak. Balog Zoltán kedden úgy nyilatkozott, hogy nem távozik a református egyház vezetői pozíciójából, de egyre többen szorgalmazzák a távozását. Köztük kormánypárti véleményvezérek is, például Bayer Zsolt publicista és L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum nemrég elbocsátott igazgatója.

L. Simon Balog Zoltánról: Morálisan az a jó megoldás, ha követi a köztársasági elnök példáját

A Magyar Nemzeti Múzeum elbocsátott igazgatója szerint kizárólag Balog Zoltánon múlott, hogy püspök maradt, mégpedig saját magán.