szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az elmúlt években látott bővülés alapján hónapokon belül eléri a 6 gigawattot a Magyarországon telepített naperőművek összkapacitása. Ez eredetileg a kormányzati stratégia 2030-ra várta.

Január végéig 5720 megawattra nőtt a hazai ipari naperőművek és háztartási napelemes rendszerek összes beépített teljesítménye – írja Facebook-posztjában az Energiaügyi Hivatal a rendszerirányító Mavir összesítése alapján.

Ez – ahogy arra a tárca is emlékeztet – hatalmas szám,

a Paksi Atomerőmű négy blokkjának összkapacitása ennek mindössze harmada.

A kormány által elfogadott energiastratégia ekkora szolárkapacitás elérését csak 2030-ra tűzte célul, vagyis a kormánystratégia úgy 5-6 évvel elszámolta magát. Az energiastratégia frissített változata lekövette a tényleges folyamatokat, 2030-ra már 12 ezer megawatt beépített kapacitással számol.

A napelemes bővülés előbb közel 1100 megawattal 2022-ben, majd több mint 1600 megawattal tavaly is rekordmértékű volt Magyarországon. Egy közelmúltban közzétett elemzés szerint az európai országok közül hazánkban a második legmagasabb (18 százalék feletti) a napenergia aránya az áramtermelésben.

Háztartási méretű kiserőműből (ezek többségét a lakóházakra telepített rendszerek adják) mostanra több mint 257 ezer üzemel idehaza, számuk 2021 végéhez képest közel megduplázódott, az évtized eleje óta több mint négyszeresére nőtt.

A szolárkapacitások – és azon belül a lakossági kapacitások – bővülése annak fényében különösen impozáns, hogy a kormány 2022 őszétől közel egy évre megtiltotta az újonnan telepített rendszerek hálózati csatlakozását. Ennek oka éppen az volt, hogy a termelőkapacitások a kormány által vártnál sokkal gyorsabban bővültek, amit a villamosenergia-hálózat nem volt képes kezelni. A kormány egyébként sem könnyítette meg a napelemet telepíteni szándékozó háztartások dolgát, például csak az utolsó pillanatban dőlt el, hogy vezetik be a korábbinál jóval kedvezőtlenebb bruttó elszámolást.