szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A külügyminiszter azt is elmondta, hogy szerinte Svédország NATO-tagságának ratifikációja kapcsán „világos” a magyar álláspont.

Nem érdemes nyomásgyakorlással próbálkozniuk a hazánkba látogató amerikai szenátoroknak, hiszen Magyarország szuverén ország, az Országgyűlés így nem különböző kongresszusi delegációk látogatása alapján hoz döntéseket – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután a budapesti amerikai nagykövetség közölte, vasárnap az Egyesült Államok szenátorainak kétpárti küldöttsége Magyarországra utazik, hogy „a NATO és Magyarország előtt álló stratégiai kérdésekre összpontosítson”.

„Örülünk, hogy eljönnek ide, mert saját szemükkel láthatják, hogy mindaz, amit olvashatnak a liberális amerikai médiumokban Magyarországról, szemenszedett hazugság. És így a saját szemükkel is meggyőződhetnek arról, hogy Magyarországon a magyar-amerikai együttműködésnek, annak javításának mi semmilyen módon nem vagyunk az akadályai” – mondta.

„Meggyőződhetnek arról, hogy milyen remek gazdasági együttműködés van a két ország között, megismerkedhetnek az ország szépségeivel, úgyhogy mint ahogy minden külföldi látogatót, amerikai kongresszusi képviselőket is örömmel fogadunk itt, Magyarországon” – folytatta.

„Ha esetleg azzal a céllal jönnének, hogy elmondják nekünk, hogy hogy lenne érdemes élni, meg milyen döntéseket lenne érdemes hozni, akkor ezt nem javaslom nekik, mert ez mindenképpen egy – ahogy szokták azt mondani – incomplete mission lenne, úgyhogy ez nem érdemes” – tette hozzá.

Szijjártó Péter közölte, nem tud arról, hogy az amerikai szenátorok a kormányzati szektorból bárkivel is találkoznának, hiszen ők kongresszusi képviselők, tehát nekik a parlamenti képviselők a partnereik. „Hogy ott lesznek-e találkozók, azt meg nem tudom megmondani” – fogalmazott.

„Svédország NATO-tagságának ratifikációja kapcsán világos az álláspont, nagyon várjuk a svéd miniszterelnök látogatását itt, Magyarországon. Azt gondolom, hogyha el tudott menni Törökországba is a ratifikációs folyamat során, akkor meg tud látogatni minket is” – ismételte meg korábbi kijelentését.

A svéd NATO-csatlakozás kérdése – Törökország jóváhagyása után – már csak a magyar parlamenten múlik. Február elején rendkívüli ülést tartottak, ám döntés nem születhetett az ügyben, ugyanis a kormánypártok nem jelentek meg. Múlt hét szerdán Jens Stoltenberg NATO-főtitkár egy sajtótájékoztatón arról beszélt, néhány nappal korábban Orbán Viktor arról biztosította, hogy az Országgyűlés tavaszi ülésszakának kezdete után nem sokkal születhet végső döntés.

(Nyitókép: MTI / Máthé Zoltán)