szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hatályossá vált a kegyelembotrányba Novák Katalinnal és Balog Zoltánnal együtt belebukó volt igazságügyi miniszter lemondása. Már törölték is a parlament honlapjáról, mint képviselőt.

Novák Katalin kegyelmi botránya
Még a kormánypártok soraiban is komoly felzúdulást keltett, hogy Novák Katalin köztársasági elnök megkegyelmezett a bicskei gyermekotthonban történt pedofil ügy egyik érintettjének, K. Endrének. A botrányba Novák Katalin, valamint Varga Judit igazságügyi miniszter is belebukott. Az ügy legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

Eggyel kevesebb, csak 198 aktív országgyűlési képviselő neve szerepelt péntek este a parlament honlapján, miután hatályossá vált Varga Judit (Fidesz) lemondása. A volt igazságügyi miniszter tavaly augusztus 1-től, amikor a miniszteri posztról lemondott, és azóta a Fidesz EP-listavezetői tisztségének várományosa volt, csak képviselő volt, február 10-i bejelentésével erről a mandátumáról mondott le.

Varga a szintén lemondó Novák Katalin köztársasági elnökkel együtt a bicskei gyermekotthon pedofília miatt elítélt volt igazgatójának falazó intézményvezető-helyettes, K. Endre államfői kegyelme miatt kitört botrányba bukott bele. Hiába nem javasolta felterjesztőként az államfőnek a kegyelmet, Novák megadta azt, Varga pedig ellenjegyezte, noha ezt meg is tagadhatta volna.

 

Megtelt a Hősök tere az áldozatokért kiálló influenszertüntetésre - percről percre tudósítás

Alig pár perccel Balog Zoltán lemondása után kezdődött el az elmúlt évek legnagyobb civil megmozdulása.

Lemondása időközben hatályossá vált, így péntek este Varga neve már nem szerepelt az aktív képviselők listáján. Ez azt is jelenti, hogy az Orbán Viktor által csak saját “bátor embereinek” nevezett Fidesz-KDNP-s képviselők létszáma is 135-ről 134-re csökkent – beleértve magát a kormányfőt is, akinek így már csak 133 bátor embere maradt.

Közben a Telex arról ír, hogy Varga csak pénteken küldte el a hivatalos lemondó levelét Kövér László házelnöknek, vagyis a változást, amely lényegében azonnal, a házelnökhöz megérkezve hatályossá is válik, gyorsan átvezették a parlament honlapján. Varga immár archív képviselői oldalán a mandátuma végének dátuma február 16-a. Ez azt is jelenti, hogy

mostantól nem kap képviselői tiszteletdíjat, amelynek összege havi bruttó 2,63 millió forint.

Képviselői mandátuma megszűnésével Vargának megszűnik a mentelmi joga, és egyéb képviselői juttatásokra sem tarthat tovább igényt. Hiánya ugyanakkor csak átmeneti lesz a Fidesz-KDNP padsoraiban, mivel gyorsan pótolható. Varga ugyanis országos listáról került a törvényhozásba, így egyszerűen a listáról mást léptet a helyére a kormánypárt. Az új képviselő a február 26-i első parlamenti ülésnapon leteheti az esküt.

Varga alig két évet volt képviselő, hiszen csak a 2022-es választással került be a parlamentbe, előtte nem képviselőként volt a kormány tagja. Az 1980-as születésű Vargának eleinte nem is politikai karrier nézett ki: 2004-ben végzett a Miskolci Egyetemen jogászként, dolgozott ügyvédi irodában, majd 2009-ig bírósági fogalmazó volt, 2009-ben került ki az Európai Parlamentbe politikai tanácsadóként Áder János csapatába, ahol három évet töltött.

Csupán kilenc évvel később került haza, ekkor pedig már az időközben köztársasági elnökként szintén visszatérő Áder nevezte ki Gulyás Gergely minisztériumába EU-s kapcsolatokért felelős államtitkárnak. Egy évvel később Orbán igazságügyi minisztert csinált belőle, majd 2022-ben ismét beülhetett a kormányba. A Schadl–Völner-, illetve Pegasus-ügyek látszólag nem befolyásolták karrierét, de valószínűleg mégis hozzájárultak 2023-as távozásához.