szerző:
Tetszett a cikk?

Hosszas stagnálás után növekedésnek indulhat Észak-Korea szankciók sújtotta gazdasága, mert Kim Dzsong Un előnyös fegyverüzleteket kötött Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Egymillió tüzérségi lövedéket szállított Észak-Korea augusztus óta Oroszországnak – állapította meg a hírszerzés Dél-Koreában. Az amerikai műholdak megfigyelései szerint észak-koreai rakétákat is használ az orosz hadsereg Ukrajnában. Moszkvában és Phenjanban hallgatnak, illetve tagadnak mindent, hogyha a fegyverszállítások szóba kerülnek, de a dél-koreai hírszerzés szerint augusztus óta tíz nagyobb fegyverszállítmány érkezett Észak-Koreából Oroszországba.

 

Putyin kényszerűségből felmelegítette az örök és megbonthatatlan barátságot Észak-Koreával

A kölcsönös érdek ismét egymás mellé sodorta Oroszországot és Észak-Koreát, mely utóbbit Moszkva a Szovjetunió szétesése után magára hagyott.

Azt nem lehet tudni, hogy Moszkva mennyit fizet mindezért, de minden pénz jól jön Észak-Koreának, amely tökéletesen elszigetelődött, miután újrakezdte nukleáris és rakétakísérleteit, és emiatt az ENSZ szankciókkal sújtja a világ utolsó szovjet típusú gazdaságát, melynek 2022-es GDP-jét a dél-koreai hírszerzés 24,5 milliárd dollárra becsülte. Összehasonlításképpen: Dél-Korea teljesítménye 1900 milliárd dollár.

A lakosság 60 százaléka nyomorog Észak-Koreában

A 24 milliós állam hadigazdaságára borzalmas csapást mért a Covid-járvány, mert az ország határait lezárták, és csak 2023 nyarán nyitották meg újra. Kezdetben Kim Dzsong Un kijelentette: Észak Koreában nincs járvány! Aztán a lakosság éhezni kezdett, mert a hazai mezőgazdaság képtelen volt ellátni a piacot.

A pandemia után Kim Dzsong Un könnyezve kérte népe bocsánatát: ilyen még sohasem fordult elő a nemzeti kommunista rendszer történetében. A Kim-dinasztia 1945 óta uralkodik Észak-Koreában, Kim Dzsong Un a harmadik a sorban. Abban mindhárom diktátor egyetértett, hogy a hadiipar abszolút prioritást élvez.

 

Nem írta alá Magyarország az állásfoglalást, amely elítélte az Észak-Korea és Oroszország közötti fegyverügyletet

Magyarország és Szlovákia nem szerepel az aláírók között. A többi EU-tagállam igen.

Észak-Korea hadiiparát még a japánok teremtették meg 1910 és 1945 között, majd pedig a Szovjetunió vette át az irányítást. Észak-Korea fegyverzete szinte teljes mértékben szovjet típusú, így az orosz hadsereg könnyen felhasználhatja a lőszert. Putyin a szankciók miatt kényszerhelyzetben van, ezért Moszkva számára felértékelődött a kommunista diktatúra. Sojgu orosz hadügyminiszter személyesen is elment Észak-Koreába, hogy tető alá hozza a nagy észak-koreai–orosz fegyverüzletet.

“Észak-Korea gazdasága az elmúlt öt évben mínuszban volt, idén egyszázalékos növekedés várható” – nyilatkozta a német közszolgálati Deutsche Wellének a Fitch szakértője. Anwita Basu csakis becslésekre támaszkodhat, hiszen Észak-Korea nem közöl statisztikai adatokat. Phenjan szerint permanens háborús helyzet áll fenn azóta, hogy a koreai háborúban fegyverszünetet kötöttek 1953-ban. Sztálin halála tette lehetővé a fegyverszünetet, amelyet azóta sem követett békeszerződés.

Hogy lehet információkhoz jutni a világtól elzárkózó Észak-Korea gazdaságáról? Egyrészt hírszerzői jelentésekből, másrészt pedig a partnerországok információinak elemzéséből. Kína a legfontosabb gazdasági partnere Észak-Koreának: a kereskedelem elérte a pandémia előtti szintet, vagyis a 2,3 milliárd dollárt.

Az ukrajnai háború kitörése óta Oroszország sem közöl statisztikai adatokat, de fegyverüzlet Észak-Koreával számukra is fontos, hiszen máshonnan nemigen tudnának ilyen nagy mennyiségű kompatibilis lőszert beszerezni. “Tekintve Észak-Korea gazdaságának helyzetét és méreteit, az orosz fegyverüzlet számukra óriási lehetőséget jelent” – hangsúlyozza a Fitch szakértője.

 

Több millió rakétát és lőszert vásároltak az oroszok Észak-Koreától

Az amerikai hírszerzés adatai szerint az ukrajnai háborúba egyre jobban belebonyolódó oroszokat súlyos utánpótláshiány kínozza.

“Ennek az észak-koreai–orosz fegyverüzletnek nemcsak az ukrajnai háborúra lesz nagy hatása, hanem az egész biztonsági helyzetre Kelet-Ázsiában” – írta a világ egyik legrégebbi stratégiai kutatóintézete. A Royal United Services Institute – RUSI – szerint “ez a nagy fegyverüzlet Oroszországgal is megmutatja, hogy Észak-Korea milyen komoly fenyegetést jelent az egész világra.” Bár pontos adatok nincsenek, egyes számítások szerint Észak-Korea legalább egymilliárd dollárt keresett az oroszországi tüzérségi lövedékek eladásából, miközben a Moszkva által rendelt ballisztikus rakéták általában több millió dollárba kerülnek.

Kim Dzsong Un a szuverenitását védi

Észak-Korea diktátora attól retteg, hogy éppúgy leveszik a sakktábláról, mint Szaddám Huszeint Irakban vagy Kadhafit Líbiában. Ezért fejleszti minden erővel a nukleáris elrettentő kapacitást, mellyel sikerült elérnie, hogy Donald Trump szóba állt vele. Az USA akkori elnöke többször is tárgyalt Kim Dzsong Unnal – eredménytelenül. Putyinhoz hasonlóan Kim Dzsong Un is visszavárja a Fehér Házba Donald Trumpot, aki nem zár ki egy újabb találkozót Észak-Korea urával.

“Észak-Korea két célt akar elérni: egyrészt azt, hogy ismerjék el a világban, másrészt pedig, hogy a hadiipar ne csak vigye a pénzt, de a lehetőség szerint mindinkább önfenntartó legyen. Ez a nagy orosz fegyverüzlet mindkét szempontból ideális” – hangsúlyozza a Fitch szakértője.

 

Oroszország észak-koreai rakétákat vetett be Ukrajnában az amerikai hírszerzés szerint

Az USA azt állítja, hogy ez az ügy az ENSZ Biztonsági Tanácsának számos határozatát közvetlenül is sérti.

Mindebből mi haszna lehet a nyomorgó észak-koreai millióknak? “Jóformán semmi. Észak-Korea éppoly autokrata állam marad, ahol óriási a korrupció. Megnőhet viszont az élelmiszer és gyógyszer behozatal, hiszen hála a nagy orosz fegyver üzletnek Észak-Korea nemzetközi fizetőképessége javul. Kérdés, hogy mi jut az élelmiszer és gyógyszer behozatalból a népnek, és mennyit nyúl le az elit Észak-Koreában” – nyilatkozta a Fitch szakértője a Deutsche Wellének.