szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miután ellenőrizték a hajó és a legénység iratait, a kínaiak távoztak, ám a sziget kormánya szerint a parti őrség emberei szándékosan keltettek pánikot a hajó utasai körében.

Megszállt egy tajvani turistahajót a kínai parti őrség – írja a BBC. Ugyan a látogatás nem tartott tovább, mint egy fél óra, és miután a kínaiak ellenőrizték a hajó és a legénység iratait, távoztak is.

A tajvani kormány ugyanakkor azzal vádolta meg a parti őrséget, hogy csak a pánikkeltés kedvéért léptek a hajó fedélzetére. A turistahajón 11 fős személyzet és 23 utas tartózkodott, akik közül néhányan azt mondták, hogy idegesek voltak, és aggódtak, hogy „nem tudnak majd visszatérni Tajvanra”.

Az ügy előzményeihez hozzátartozik, hogy korábban meg éppenséggel a tajvani parti őrség vett üldözőbe egy kínai halászhajót, ami menekülés közben felborult, és a hajón tartózkodók közül ketten az életüket vesztették. Tajpej szerint a halászhajó behatolt tajvani vizekre, és a fedélzeten tartózkodó négy halász ellenállt az ellenőrzésnek.

Peking ennek hatására közölte, hogy fokozza a járőrözést a Kinmen-szigetcsoport körzetében. Ez a terület mintegy három kilométerre található a kínai szárazföldtől.

Kína és a vele bonyolult kapcsolatban lévő Tajvan (hivatalosan Kínai Köztársaság) viszonya az 1940-es évek vége óta problémás, amikor is a nacionalista erők a szárazföldön elvesztették a kommunisták ellenében a polgárháborút, és Tajvanra voltak kénytelenek visszahúzódni, ami viszont kellőképpen távol volt ahhoz, hogy a kommunisták ne tudják menetből elfoglalni, így egy feszültségektől nem mentes patthelyzet alakult ki a két terület között.

Tajvan hivatalosan nem független Kínától, de nem kér a jelenlegi kommunista vezetésből sem. A helyzet Hszi Csin-ping uralma alatt indult további romlásnak, amikor is a kommunista vezető több ízben is kijelentette, hogy szándékában áll a két terület egyesítése, természetesen az ő uralma alatt. Többek között erre is adott csattanós választ a sziget lakossága, amikor az év elején tartott választásokon annak a Laj Csing-tönek szavaztak bizalmat, aki a Kínával szemben kritikus megszólalásairól ismert és a szárazföldön mint veszedelmes szeparatistát tartják számon.