szerző:
Rácz Gergő
Tetszett a cikk?

Az ír fapados légitársaság 66-ra bővíti úticél-pontjai számát, egyben a magyar kormány kikezdése mellett is a hazai piac legnagyobb játékosa kíván lenni. Idén jelenős befektetések nyomán lehagyhatja a Wizz Airt, egyben a hazai piac vezetői pozícióját is tovább erősítheti.

A Wizz Air felső vezetése kamugépekből áll, és esélye sincs versenyre kelni a Ryanair magyar piacon is vezető pozíciójával – mondta ennél cifrább szavakkal Michael O’Leary, a cég vezérigazgatója egy budapesti sajtóbeszélgetésen. Ezt a pozíciót pedig erősíti az ír fapados légitársaság: az idei évben a cég tervei szerint hattal 66-ra bővíti a Budapestről elérhető célpontjai számát. Budapesti bázisán pedig 1 milliárd dollárt költ új repülőgépek vásárlására. Közel negyedével tervezi éves alapon megnövelni a magyar utasforgalmát, 5 millió főre.

A Ryanair legutóbbi eredménykimutatása szerint 1,3 millió eurós profittal könyvelte el a 2023 márciusában zárult üzleti évét. Az időszakra 169 millió utassal büszkélkedett piaca egészére nézve, miközben 22 ezer embernek adott munkát.

A cég idei célkitűzéseiben kiemeli, hogy végképp lenyomja legnagyobb európai riválisát, a Wizz Airt. A vállalat szerint míg a Wizz leépíti a hálózatát, és ritkítja a járatait, a Ryanair épp ellenkező irányú stratégiát követ desztinációi bővítésével és magyar bázisa erősítésével.

O'Leary azonban nem csak magyar gyökerű riválisát támadja, de korábban többször sarkosan fogalmazott a magyar kormánnyal szemben is, miközben most épp az állam válik a Budapest Airport tulajdonosává, ami a Ryanair egyetlen bázisa is Magyarországon, hiszen a cég egyelőre Debrecen iránt nem érdeklődik. Kérdésünkre O’Leary a Budapest Airport változó tulajdonosi struktúrájával kapcsolatban azt mondta, hogy ehhez köthetően költségemelkedéssel számol. Ez praktikusan az utasok számára is drágább repülőjegyeket hozhat. „Nem vagyok optimista” – tette hozzá az ír üzletember.

Végeláthatatlan vita az állammal

O'Leary-t kérdeztük a magyar Kúria döntéséről a repülési illetékek ügyében. A Kúria nemrég semmisítette meg azt a 300 millió forintos fogyasztóvédelmi bírságról szóló határozatot, amelyet az extraprofitadókkal egy időben kivetett légiutas-illeték áthárítása miatt vetett ki a cégre a kormányhivatal. A határozatot 2023 nyarán a Fővárosi Törvényszék már elmeszelte, ezt követően nyújtott be fellebbezést az állam, ám a Kúria is a Ryanairnak adott igazat.

A cég közleményben most arra szólította fel a magyar kormányt, hogy törölje el az időközben környezetvédelmi illetéknek átpozicionált (a gépek környezetterhelése alapján kirótt), ám a Ryanair szemében továbbra is "hülye" adót, és inkább támogassa a Ryanairhez hasonló cégeket, amelyek állásokat teremtenek, és rengeteg magyarnak biztosítanak megfizethető utazási lehetőségeket.

A cég szerint ezzel a különadóval alapvetően az utasokat károsítják meg, akik kénytelenek magasabb díjat fizetni, miközben a légitársaság más piacain épp a díjak csökkentésére törekszenek.

Hova kellene szállni

Megkérdeztük arról is, hogy terveznek-e versenyezni a Wizz Air stratégiájával, vagyis indítanak-e ők is több hosszabb távú, Európán kívüli járatot, amibe beletartozik Izland, korábbi szovjet tagállamok, és a Közel-Keletről elérhető desztinációk. „Mi az EU-ra tervezünk. A Wizz pont olyan célpontokat néz, ahol nem kell velünk versenyezni, ezért az EU-ban vesznek vissza, és elkeseredetten nézik a közel keleti piacokat” – mondta kérdésünkre O'Leary.

    Elmondása szerint a Ryanair kisebb gépekkel, sokkal jobb kihasználtsággal és profitabilitássasl tud működni. Míg a Ryanair 90 százalék felett tud teljesíteni, ez a Wizz esetében 85 százalék körül van, nagyobb gépeken.

    „Nekünk nem kell Kazahsztánba mennünk” – szúrt oda ismét riválisa üzletpolitikájának.

      Boeing-bajok

      A cég legnagyobb problémájaként a repülőgépek hiányát írta le. A Boeing jelenleg nem tudja teljesíteni a megrendeléseit, és hatósági problémái is vannak az Egyesült Államokban, miután a cég egyik gépének kirobbant repülés közben az ajtaja, a modern 737-es modellt földre rendelték. A Ryanair ebből a szériából többet rendelt, és most profitveszteséggel kalkulál, lévén a Boeing megítélésük szerint nincs a helyzet magaslatán.

      „Nem hinnék el semmit, amit a Boeing mond, mi sem kapjuk meg a megrendelt gépeinket” – mondta O’Leary. A Ryanair 57 gépet vár a gyártótól, ha ez mondjuk 40, már eleve 2,5 százalékos profitcsökkenéssel számolnak a kieső kapacitás miatt, amire amúgy lenne kereslet. A cég egyébként 30 mérnököt tart a Boeing amerikai gyárában, mert voltak eddig is problémák a leszállított minőségben.

      Kamu költségek

      A cég vezetője arról is beszélt, hogy mindent megtesznek a különböző utazásszervező oldalakkal szemben, ahol egyszerűen csak az átverésre mennek rá az üzemeltetők. O’Leary kiemelte, hogy az egyes közvetítő portálok teljesen alaptalan díjakat számolnak fel, amihez a Ryanairnek semmi köze, vagyis ami puszta átverés. Ezektől óva intik az utazókat.

      * * * Támogatott hitel vállalkozások számára

      A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.