szerző:
Tetszett a cikk?

Ezt a vádat fogalmazta meg a Moszad egyik régi vezetője, aki korábban többször is erre tett javaslatot Izrael miniszterelnökének.

Izrael háborúban
Kitört az újabb háború a Gázai övezetben, miután a Hamász palesztin terrorszervezet 2023. október 7-én megtámadta Izraelt. A brutális akcióban és az arra adott izraeli válaszcsapásokban ezrek haltak meg. A háború legfontosabb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

"Nagyon sok pénztől megfoszthattuk volna a Hamászt, amely így nem tudott volna olyan erős terroristahálózatot kiépíteni, mint amilyennel szembe kellett néznünk október hetedikén. A Hamász szörnyeteg nem ugyanaz lett volna október hetedikén” - nyilatkozta a BBC-nek Udi Levy, a Moszad egykori pénzügyi hírszerző főnöke, aki többször is javasolta Benjamin Netanjahu miniszterelnöknek: csapjanak le a pénzügyi támogató hálózatra, amely lehetővé teszi a Hamász erősödését a Gázai övezetben. Nagyon nagy pénzekről volt szó: „a Hamásznak dollármilliárdokra volt szüksége ahhoz, hogy kiépítse azt a hatalmas földalatti alagúthálózatot, amely lehetővé teszi az ellenállást az izraeli hadsereggel szemben”.

Levy már 2014-ben felhívta Netanjahu figyelmét arra, hogy komoly pénzek érkeznek a Hamászhoz Törökországon keresztül. Mit tett Netanjahu miniszterelnök? Semmit!

A Hamász pénzügyi birodalma nagy és erős

“Két fő szponzora volt a Hamásznak: Katar és Irán. Törökország is legalább ennyire jelentős, mert a Hamász ott intézi a pénzügyei legnagyobb részét” - jelentette ki a Moszad pénzügyi hírszerző részlegének egykori vezetője. Aki elmondta a BBC Panorama műsorában , hogy a Hamásznak legkevesebb negyven cége van, melyek a Közel-Keleten és Észak-Afrikában működnek, de javarészük Törökországban van bejegyezve. Mivel foglalkoznak ezek a cégek Algériában, Egyiptomban, az Öböl-országokban, Szudánban és Törökországban? Vannak útépítők, de a Hamász érdekelt az egészségügyben és a gyógyszeriparban is. Vannak aranybányái, utazási irodái és nyakig benne van az ingatlanbizniszben is.

2022- ben az USA pénzügyminisztériuma a Hamász hat vállalkozását tette feketelistára.

A Hamász üzleti befektetéseinek összegét a Moszad 422 millió dollárra becsülte 2018-ban. A terrorszervezet, amely Izraelnek a létét sem ismeri el, a pénzét ingatlanba fekteti, hogy így védekezzen az infláció ellen – erről beszélt a BBC-nek a Royal United Services Institute pénzügyekkel foglalkozó vezetője. Tom Keatinge kiemelte, hogy a Törökországban bejegyzett ingatlanvállalkozások kulcsszerepet játszanak a Hamász-vagyon értékének megőrzésében és gyarapításában. Az egyik ilyen Törökországban bejegyzett ingatlan cég , a Trend GYO, amelyet az USA feketelistára tett. Ennek alapító elnöke, aki 2022-ben távozott a cég éléről, dicsőíti az Al Aksza hadműveletet - a Hamász így nevezi az október hetediki borzalmas mészárlást és túszejtést.

A Trend GYO, melyet az USA szankcióval sújtott, úgy nyilatkozott, hogy “működése megfelel a nemzetközi pénzügyi szabályoknak és az USA szankció megalapozatlan és igazságtalan”. A török hatóságok is megvizsgálták a Hamászhoz köthető céget, de nem találtak semmi kivetnivalót annak működésében.

A Hamász katonai vezető a pénzügyi birodalom megteremtésében is kulcsszerepet játszott. Jahja Szinvar, aki az első számú felelős az október hetediki terrortámadásért, korábban nagy figyelmet fordított a pénzügyi hálózat kiépítésére. 2007-ben, egy évvel az után, hogy a Hamász hatalomra jutott a Gázai övezetben, Izrael és Egyiptom szigorított a blokádon, hogy meggyengítse a terrorszervezetet. Jahja Szinvar ekkor felvette a kapcsolatot Iránnal, amely síita, szemben a szunnita Hamásszal, de éppúgy elutasítja Izrael létét, mint a terrorszervezet.

Katar volt Irán mellett a Hamász fő szponzora. Katarban élnek a Hamász politikai vezetői, akikkel a Moszad és a CIA vezetői is rendszeresen tárgyalnak a túszok kiszabadításáról, illetve a fegyverszünetről. A Katarból érkező pénzekről az izraeli kormány is tudott, hiszen a Hamász abból fizette a közalkalmazottakat.

Hogy ment ez a gyakorlatban? “Minden hónapban megjelent Rafahban, a határátkelőnél a katari emír embere, aki különgépen érkezett. Egy nagy bőrönd volt nála tele pénzzel. Ezt átadta a Hamásznak, és már ment is vissza Katarba” - emlékezik Udi Levy, aki szerint ebből a pénzből jutott bőven a Hamász katonai szárnyának is.

Sok támogatás érkezett az ENSZ-től, az Európai Uniótól, a palesztin hatóságtól, amely Ciszjordániában működik. Ezeket a pénzeket humanitárius célokra szánták, de az izraeli titkosszolgálat szerint jelentős részük a Hamász katonai szárnyát erősítette.

Mit tett Netanjahu miniszterelnök? “Netanjahu célja az volt, hogy erősítse a Hamászt a Fatah palesztin szervezettel szemben, nehogy létrejöjjön egy egységes palesztin szervezet, amellyel tárgyalni kellene egy palesztin állam megalakulásáról”  - hangsúlyozta egy washingtoni Közel-Kelet-kutatóintézet vezető kutatója. Khaled Elgindy, a Middle East Institute palesztin szakértője ugyanazt a vádat fogalmazza meg Benjamin Netanjahu ellen mint az izraeli baloldal, amely felelősnek tartja a miniszterelnököt azért, hogy a Hamász brutális terrortámadása felkészületlenül érte Izraelt.

Benjamin Netanjahu miniszterelnök tagadja, hogy szándékosan erősítette meg a Hamászt a mérsékelt Fatah-hal szemben, közölte: csakis humanitárius okokból járult hozzá, hogy Katar jelentős összegű pénzeket küldjön a Hamásznak.

Netanjahu miniszterelnök hangsúlyozta , hogy célja a Hamász terrorista szervezet teljes megsemmisítése , “addíg folytatjuk a hadműveletet, amíg nem marad senki, akit terrorizmusért pénzelni lehetne a gázai övezetben” - mondta Izrael miniszterelnöke.