szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem pukkadt ki az Nvidia-lufi, a vállalat jó, sőt a vártnál jobb üzleti eredményeket jelentett.

Erőteljesen nőtt az Nvidia, a mesterséges intelligenciára is optimalizált grafikai processzorok amerikai óriásgyártójának profitja és a bevétele a január végével záródott pénzügyi negyedik negyedévében. A cég a New York-i tőzsde szerdai kereskedésének a leállítása után közölte, hogy az adózott eredménye 12,28 milliárd dollár, részvényenként 4,93 dollár lett, 765 százalékkal nagyobb az egy évvel korábbi 1,4 milliárd dollárnál, részvényenként 57 centnél. Az egyszeri tételek nélküli részvényarányos nyereség 5,16 dollár volt. Az Nvidia bevétele is jelentősen emelkedett, 6,05 milliárd dollárról 22,1 milliárd dollárra ugrott.

Elemzők kisebb, 20,4 milliárd dollár bevétellel, és 4,59 dollár egyszeri tételek nélküli részvényarányos nyereséggel számoltak – emlékeztet az MTI.

Az Nvidia 24 milliárd dollár körüli bevétellel számol a folyó első pénzügyi negyedévében, ami felülmúlja a szakértői várakozások átlagában szereplő 22,2 milliárd dollárt.

A vállalat beszámolóját komoly várakozások övezték, az Nvidia-részvények árfolyama ugyanis hatalmasat ralizott az elmúlt hónapokban: 2023 őszéhez képest a részvények értéke majdnem duplájára, 2023 elejéhez képest közel négyszeresére nőtt.

A részvényekre láthatóan jelentős volt a kisbefektetői kereslet, sőt ahogy az árfolyam emelkedett, egyre nagyobb. Ez a főleg a pandémia után látott mémrészvény-, mémkriptó-sztorikat idézte: főleg amerikai kisbefektetők tömegei kezdtek el bevásárolni egyes eszközökbe, ezzel az egekbe hajtva az árakat. Aztán elkerülhetetlenül következett az árfolyam összeomlása. Aki az elején szállt be, és jó időben ki, az többszörös haszonra tehetett szert. Sokan azonban minden pénzüket elbukták.

 

2021 mesés gazdagságot kínáló rulettbefektetései: a mémrészvény és a kutjaérme

Az amerikai kormány és a törvényhozás csak kapkodja a fejét, miután rossz vége lett egy mikrobefektetők körében mémként terjedt részvényvásárlási láznak. Akadt, aki napok alatt vagyonokra tett szert, más az utolsó fillérjeit is elbukta. És kiderült, hogy a rendszer erre az egészre nincs felkészülve.

A pandémia utáni kisbefektetői mémralik jellemzően fundamentálisan megalapozatlanok voltak, egyes megnyilatkozások (például Elon Musk egy-egy tweetje) hajtották őket, illetve az adott eszközök mémszerű népszerűsödése a kisbefektetői fórumokon.

A jelek szerint – egyelőre – az Nvidia szárnyalása mögött a vállalat jó üzleti eredményei is ott állnak, nem puszta lufiról van tehát szó.