szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ráadásul az igazságügyi miniszternek kell ellenjegyeznie a köztársasági elnök által meghozott kegyelmi döntéseket.

Novák Katalin kegyelmi botránya
Még a kormánypártok soraiban is komoly felzúdulást keltett, hogy Novák Katalin köztársasági elnök megkegyelmezett a bicskei gyermekotthonban történt pedofil ügy egyik érintettjének, K. Endrének. A botrányba Novák Katalin, valamint Varga Judit igazságügyi miniszter is belebukott. Az ügy legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

„Ugye a kegyelmi döntés úgy születik, hogy van egy kegyelmi kérvény, valaki kéri a kegyelmet. És akkor azt áttanulmányozzák.

A kegyelmi ügyek teljesen le vannak választva a kormány munkájáról, azok kifejezetten az elnöknek – mint a szó is mutatja – a kegyből fakadó, kizárólagos joga, és utána az elnök dönt, hogy a kegyelmi kérvényben foglaltak alapján igent, vagy nemet mond”

– ezt mondta péntek reggel a Kossuth rádióban Orbán Viktor miniszterelnök. Csakhogy aezt a kijelentését Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter már megcáfolta a legutóbbi kormányinfón. Akkor lapunk kérdésére éppena azt mondta, hogy Budaházy Györgyék kegyelmi ügye szóba került egy kormányülésen. Azt is hozzátette ugyanakkor, hogy ez egyedi eset volt, vagyis K. Endre kegyelmi ügyét, amelybe belebukott Novák Katalin köztársasági elnök és Varga Judit volt igazságügyi miniszter, nem tárgyalta a kabinet.

Orbán kijelentésével egy másik szempontból is gond van, hiszen a kegyelmi kérvények első körben a mindenkori igazságügyi miniszterhez futnak be, aki továbbítja azokat a köztársasági elnöknek. Akinél indokoltnak tartja, jelezheti, hogy kegyelemre javasolja. Miután a köztársasági elnök pozitívan bírál el egy kérvényt, ellenjegyzésre visszaküldi az Igazságügyi Minisztériumba, ahol a miniszternek ellen kell jegyeznie.

K. Endre esetében Varga sajtóinformációk szerint nem javasolta a kegyelmet, mégis ellenjegyezte Novák döntését. Végül emiatt mondott le.

Bárándy Péter volt igazságügyi miniszter lapunknak erről a gyakorlatról azt mondta: azért van rá szükség „mert a köztársasági elnöknek nincs politikai felelőssége. A politikai felelősséget a miniszter veszi át”. Kiemelte azt is: „ha nincs ellenjegyzés, nincs kegyelem".

 

„Ha nincs ellenjegyzés, nincs kegyelem" - megmutatjuk, milyen szerepe volt Varga Juditnak Novák Katalin pedofilügyes döntésében

A mindenkori igazságügyi miniszternek a magyar jogrendben van arra lehetősége, hogy felülbírálja, ha a köztársasági elnök valakinek kegyelmet ad. Elmagyarázzuk, hogyan működnek a kegyelmek, a döntés idején az igazságügyi miniszternek, Varga Juditnak pedig hol lett volna lehetősége arra, hogy megakadályozza azt, hogy Novák Katalin a pápa látogatására hivatkozva kegyelmet adjon egy pedofilügyben elítélt férfinak.