szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A reformátusoknak összesen 57 ingatlant adott át az állam 2010 májusa óta, közülük 49-et azután, hogy a volt emberierőforrás-minisztert megválasztották.

Novák Katalin kegyelmi botránya
Még a kormánypártok soraiban is komoly felzúdulást keltett, hogy Novák Katalin köztársasági elnök megkegyelmezett a bicskei gyermekotthonban történt pedofil ügy egyik érintettjének, K. Endrének. A botrányba Novák Katalin, valamint Varga Judit igazságügyi miniszter is belebukott. Az ügy legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

A Fidesz 2010-es kormányra kerülése óta 57 milliárd forint értékben összesen 257 ingatlant adott át az egyházaknak ingyen – erről számolt be a Partizán péntek reggeli hírlevele. A Magyar Református Egyház 57 ingatlant kapott, 49-et azt követően, hogy az egyház zsinati elnöke Balog Zoltán lett.

Balog 2021 februárjában került a posztra, és három év után múlt hét pénteken, lemondással távozott. Azért döntött így, mert ő javasolta Novák Katalin köztársasági elnöknek, hogy adjon kegyelmet a bicskei gyerekotthon pedofil igazgatóját segítő K. Endrének. Az ügybe az államfő és a kegyelmi döntést ellenjegyző volt igazságügyi miniszter, Varga Judit is belebukott.

A reformátusok által kapott ingatlanok között van a BÁV egykori épülete is. A 3,5 milliárd forint értékű ingatlant 2018-ban, a választások után kapta meg a református egyház, az eredeti tervek szerint azért, hogy a Károli Gáspár Református Egyetem költözzön oda, ám végül a Markusovszky téren lesz új campusa. A 4500 négyzetméteres egykori Központi Zálogházat a nemzeti vagyonról szóló törvény értelmében 15 évig, azaz 2033-ig nem adhatná el az egyház, de az állam egy tavalyi módosítócsomag részeként levette róla az elidegenítési tilalmat.

A legtöbb ingatlant nem a reformátusoknak, hanem a Katolikus Egyháznak és más katolikus szervezeteknek adta át az állam, összesen 105-öt, 29,5 milliárd forint értékben. A két legnagyobb egyház kapta így az átadott vagyonelemek 60 százalékát, ami az átadott vagyon értékének 75 százalékát teszi ki. Az ingatlanok listáját a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő tette közzé a Párbeszéd adatigénylésére adott válaszában.

Borítóképünkön Balog Zoltán látható. Fotó: MTI/Soós Lajos