szerző:
Tetszett a cikk?

A 2024-es választási évben csökken a farmok jövedelme, elsősorban az alacsony gabonaárak miatt – jósolja az agrárminisztérium Washingtonban. Mindez jó hír lehet Biden elnöknek, hiszen az infláció mérséklődhet, más oldalról viszont az elégedetlen farmerek aligha szavaznak rá.

2020 novembere óta nem voltak ilyen alacsonyan a gabonaárak az Egyesült Államokban – írta a Reuters. A washingtoni agrárminisztérium szerint a 2024-es évben ismét nagyot csökken majd a farmerek jövedelme: 116,1 milliárd dollár lesz várhatóan a farmerek éves nettó bevétele, és ez óriási csökkenés a tavalyihoz képest, amikor ez 40 milliárd dollárral több volt.

Ráadásul már a második évben csökkennek a farmerek bevételei az Egyesült Államokban, ahol mérséklődik az állami támogatás, miközben nőnek a termelési költségek, a raktárak pedig tele vannak gabonával, mert az árak sokéves mélypontra kerültek. 2023-ban a csökkenés 30 milliárd dollár volt.

Még rosszabbul néznek ki ezek a számok, ha figyelembe vesszük az inflációt: a nettó jövedelem csökkenése idén várhatóan 43 milliárd dollár lesz, vagyis 27%.

Az amerikai farmerek gondjai ismerősek lehetnek. A termelési költségek évente legkevesebb 5%-kal nőnek az agrárszektorban. Idén legrosszabbul a baromfi- és marhatenyésztők járhatnak, és általában azok az ágazatok, ahol sok munkaerőt kell alkalmazni. A munkabérek ugyanis nőnek, mert a munkaerőpiacon hiány mutatkozik.

Mi lehet ennek a következménye az agrárszektorra? Minden valószínűség szerint a gazdák csökkentik beruházásaikat, kevesebb új gépet vásárolnak.

Washingtonban a szenátus agrárbizottsága figyeli a helyzetet, és valamiféle állami támogatáson gondolkodik: „A farmerek biztonsági hálója nem bír el ilyen súlyos kihívást, ezért valamit tennünk kell” – jelentette ki John Boozman szenátor, az agrárbizottság oszlopos tagja a szenátusban. Idén az állami támogatás várhatóan 15,9%-kal csökken, és alig haladja meg a 10 milliárd dollárt.

A Biden-kormányzat tisztában van a helyzettel: Tom Vilsack agrárminiszter San Diegóban közölte, hogy csaknem 500 millió dolláros központi támogatást kap Kalifornia, ahol nagy erdő tüzek pusztítottak, és ez óriási károkat okozott a lakosságnak és a mezőgazdaságnak.

A belügyminisztérium Washingtonban azt közölte, hogy 50 millió dollárt utal ki azoknak a farmereknek, akiknek a földjét az olaj és a gáz kitermelés tönkretette. Mindez azonban csak csepp a tengerben. A Reuters által megkérdezett farmerek azt panaszolják, hogy nem adták el tavaly a gabonatermést, amikor annak még jó ára volt.

A rekordtermés az Egyesült Államokban és Brazíliában letörte az árakat a globális piacon is. A következmény: 2020 óta nem voltak ilyen alacsonyak a gabonaárak az Egyesült Államokban, ahol a szója ára is a mélybe zuhant. Egy farmer arról beszélt a Reuters tudósítójának, hogy a tavalyi gabonatermésének 40%-a még mindíg raktárban van. „Ha eladom, akkor ezzel megint lejjebb nyomom az árat, hiszen mások is követhetik a példám, és túlkínálat lesz a piacon.”