szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lénárd András egyébként már nem „sördiplomata”, miután kiderült, hogy hogyan próbálta megúszni a gyorshajtási ügyét a magyar okmányát használva.

„A külgazdasági tevékenység sikerének előmozdítása érdekében kapott diplomata-útlevelet Lénárd András”, a Csíki Sör tulajdonosa – közölte Magyar Levente, Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) államtitkára Vadai Ágnesek, a Demokrata Koalíció politikusának írásbeli kérdésére.

A képviselő egyszer már kérdőre vonta az ügyben a tárcát, akkor azt kérdezte, hogy miért állítottak ki egyáltalán ilyet az üzletember nevére. „Ő a kormány sördiplomatája esetleg?” – fogalmazott akkor. Ezután a miniszter, Szijjártó Péter visszavonta az okmányt.

Lénárd András diplomata-úleveléből azután lett ügy, hogy a Magyar Hang megírta: Lénárd ezzel a magyar okmánnyal próbált kibújni a felelősség alól, amikor gyorshajtáson kapták. A lap szerint az üzletember január 7-én délután három órakor bukaresti rendszámú Bentley-jével óránként 162 kilométeres sebességgel hajtott az Arad megyei Nagylak közelében az autópályán. A szakaszon százas korlátozás volt érvényben. A gyorshajtás miatt Lénárd 3300 lejes (körülbelül 250 ezer forintos) büntetés járt, és jogosítványt is bevonták 90 napra.

A diplomata-útlevelek rendszeréről itt olvashatnak részletesebben:

 

Szöllősi mellett ezreknek van diplomata útlevelük: ki és miért kapott ilyet Dzsudzsáktól Habonyon át Schadlig?

Az amerikaiak által feltartóztatott Szöllősi György fiaskója a példa arra, hogy a diplomata útlevél sem mindenható, mégis ezrével osztogatják. A diplomatákon, állami hivatalnokokon és parlamenti képviselőkön kívül, akiknek valóban szükségük van rá, tömegével kapnak ilyet az aktuális hatalom olyan különféle rendű-rangú kegyeltjei is, akik csak az okmány presztízse miatt villognak vele szívesen.