szerző:
Ballai Vince
Tetszett a cikk?

Miközben a miniszter nagy örömmel jelenti be az újnak nevezett napelemes pályázatot, háztartások tízezrei és kivitelezők tömegei várnak arra, hogy megkapják a két éve indult előző, rég megítélt támogatást, és végre lezárhassák a projekteket, miközben vészesen közeledik a befejezéshez kapott határidő. Alighanem egy ideig még várhatnak: a pályázatot ugyanis olyan uniós forrásokból finanszírozta volna az állam, amik továbbra is be vannak fagyasztva.

Hétfőn jelentette be Lantos Csaba energiaügyi miniszter az újnak nevezett lakossági napelemes és energiatárolós támogatási pályázat részleteit. A Napenergia Plusz Program valójában a még 2021-ben indult előző napelemes és fűtéskorszerűsítési pályázat soha meg nem hirdetett további üteme, amit csak átcímkéztek. Ez lett volna az a pályázat, amivel több tízezer háztartást akartak megújuló energiatermelési és korszerű fűtési lehetőségéhez juttatni uniós forrásokból, elvileg anélkül, hogy a nyertes pályázóknak egy fillérjébe is belekerült volna.

Csakhogy hiába volt 100 százalékos a támogatási arány, ez úgy tűnik, nem tudott megvalósulni. A pályázatot ugyanis már elindulása után is többször módosították, a különböző ütemeket összevonták, nagy sokára bírálták el, és még nagyobb késéssel kezdték folyósítani az előlegeket. Mire a folyamat tavaly év végére ide jutott, már rég beütött energiaválság, felpörgött a kereslet, elszállt az infláció, és úgy megemelkedtek a költségek – az eszközök ára mellett a munkadíj is –, hogy az eredetileg 100 százalékos támogatási intenzitás már tavaly 50-70 százalékosra olvadt.

A belengetettnél nagyobb kapacitás, de kevesebb család - itt vannak az új napelemes pályázat részletei

Megjelent a Napenergia Plusz Program pályázati felhívása, már el is indult a kivitelezők előregisztrációja. A pályázók január közepétől jelentkezhetnek. Mint azt már tudni lehetett, felemelték a támogatható rendszerek kapacitását, de most már csak 15 ezer háztartásra becsülik azok számát, akik a támogatással szerelhetnek fel zöldenergia-termelő és -tároló eszközöket.

Mindez azzal járt, hogy sok pályázó inkább visszalépett, mások pedig kénytelenek voltak mélyen saját zsebükbe nyúlni, hitelt felvenni – hogy esélyük legyen befejezni a projektet –, sőt a műszaki tartalom módosítását is kérni, mivel eddigre sok esetben kifutottak a piacról a pályázati dokumentációban eredetileg megjelölt eszközök is. Mindezek miatt a pályázat elszámolási szabályait és adminisztrációját is módosítani kellett.

Újabb könnyítés jött a napelemes pályázóknak, felér egy kormányzati beismeréssel

Különösebb faxni nélkül lehet módosítani a napelemes és fűtéskorszerűsítéses pályázatok műszaki tartalmát - bizonyos határok között. A lépés felér egy beismeréssel: annyira elhúzódott az elbírálás és az elnyert támogatások folyósítása, hogy az érintettek közül csak kevesen tudják beszerezni pontosan azokat az eszközöket, amik a szerződésben szerepelnek, vagy tartani az eredeti költségtervet.

Csakhogy hiába mindez, azóta sem pörögtek fel a kifizetések. A lapunkhoz eljutó ágazati és olvasói jelzések alapján

nem tudni még olyan pályázóról, aki megkapta volna a teljes támogatást,

legfeljebb az előleget. Emiatt a kivitelezők közül is sokan várakozó álláspontra helyezkedtek, leállították a munkálatokat. Vannak információink olyan kivitelezőkről, akik teljesen leépítették a pályázatos ügyfeleiket. Eközben vészesen közeledik projektek befejezésének végső határideje.

Napelemes pályázatok: komoly könnyítésről döntött a kormány, de sokakat ez már nem vigasztal

Április végén könnyített a kormányzat a napelemes pályázatok lebonyolításán: júliustól jelentősen egyszerűsödik a projektek adminisztrációja és elszámolása, de az érintettek szerint elkéstek vele, és más fontos kérdéseket is tisztázni kellene. Azok persze örülhetnek, akik a lassú elbírálás okozta csúszás, a mostani változásokig nehézkes adminisztráció, az emelkedő költségek és a majdani elszámolással és a rendszerek hálózati visszatáplálásával kapcsolatos bizonytalanságok ellenére mégis kitartottak.

Információink szerint van olyan kivitelező, aki csak úgy vállalja a munkálatok befejezésélt, hogy – a pályázati kiírással ellentétesen – zsebbe kéri a projekt teljes árát azzal, hogy majd visszaadja akkor, ha az állam folyósította a támogatást.

A nagy kérdés, hogy az állam mikor fizet. Mint a minap a 24.hu is emlékeztetett, a pályázatot az uniós helyreállítási alap (RRF) vissza nem térítendő részéből finanszírozták volna, amit azonban a jogállami aggodalmak miatt befagyasztott az Európai Bizottság. Az aggodalmakat azóta sem sikerült eloszlatni, az összességben 2320 milliárd forintnyi vissza nem térítendő uniós forrás folyósítása továbbra is függőben van.

A pályázati statisztikákból jelenleg annyi derül ki, hogy a két éve indult támogatási program keretein belül

a több mint 35 ezer nyertes pályázó közül még csak épphogy 20 ezernek fizettek valamit, akik az összesen 123,6 milliárd forint odaítélt támogatásból eddig folyósított 35 milliárd forinton osztozhatnak.