szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Varga Judit volt férje felidézett egy vacsorát, ahol Orbán Viktor elmondta, ő Brüsszel helyében nem adna pénzt Magyarországnak.

“A propagandasajtónak az volt a baja velem, hogy elmentem a Partizánba” - mondta a Telexnek adott videóinterjújában Magyar Péter és hozzátette, ő a kormányközeli sajtónak is szívesen nyilatkozna, de onnan nem hívta senki.

Azóta, hogy a kegyelembotrány közben a nyilvánosság elé állt, majd Novák Katalin és Varga Judit lemondása után nyíltan is szembefordult a NER-rel, különösen Rogán Antallal, “magas, kormányzati szintről” nem kapott visszajelzést, de belső körökből többen is megkeresték. Állítása szerint sok támogató üzenetet kapott, mások arra kérték, inkább finoman, vagy egyáltalán ne csinálja azt, amit csinál. “Azt is látom, hogy sok barátom, mint egy csapat hiéna ugrik rám és teljesíti a napi penzumot, hogy mit kell mondani Magyar Péterről” - teszi hozzá. Sőt, miközben a “Megafon nevű képződmény” milliókat éget el a lejáratására, elmondása szerint ottani ismerősei is biztatták.

"A volt feleségem péntek este vagy szombat reggel kapott egy telefont, hogy le kéne mondania egy olyan dolog miatt, amihez nem sok köze volt"

- idézte fel Varga Judit lemondásának előzményét, de hozzátette, ezt nem a korábbi igazságügyi minisztertől tudja. Megerősíti azt is, hogy a Fideszen belül jellemző, hogy megvédik a saját embereiket, Vargát azonban nem sikerült, sőt, egyszer azt is mondták neki egy kormányülésen, hogy "önt nem azért tartjuk itt, hogy erkölcsi kifogásai legyenek" - állítja Magyar.

"Nem szóltam Gergőnek előre, hogy ki fogok lépni a nyilvánosság elé" - cáfolta Magyar Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter állítását, miszerint küldött neki egy figyelmeztető (Gulyás szerint fenyegető)  SMS-t azelőtt, hogy szembefordult a NER-rel. Azt azért hozzáteszi, hogy jelezte neki korábban, nem fog a végtelenségig hallgatni, de az nem a mostani ügyről szólt és nem fenyegetőzött, az üzeneteiket pedig nem szeretné kiteregetni. Emellett pedig jobbulást kívánt Gulyásnak, mert hallotta, hogy pár napja műtötték.

"Mindenki tudja, hogy ki az a Tóni, Barbara és Ádám. Tehát most én mondhatom, hogy Rogán Antal és Nagy Ádám és nem tudom milyen, Rogán Barbara, de nyilván ez nem az én feladatom" - kerül elő a Schadl-Völner-ügy dokumentumaiban is szereplő három név. Hozzátette, ezzel nem mondja, hogy Rogánnak szerepe van az ügyben, vagy hogy neki erről tudomása lenne, de ha lenne, azt nem a Telex stúdiójában közölné, hanem a nyomozóügyészséget értesítené.

Megjegyzi ugyanakkor, hogy nem neki kéne "atombombákat dobálnia", amit szerinte a fél társadalom tőle vár most, mert egy olyan ügyészség mellett, amelynek Polt Péter áll az élén, szerinte amúgy sem lenne ezeknek jogi következménye. Később megjegyzi azt is, sok atombomba volt már, mégsem dőlt be a rendszer.

Magyar kapott kérdést arról - a Karmelita kolostorban folytatott - beszélgetésről, ahol a válásukról és annak megakadályozásáról volt szó. Ezúttal kimondta, amit sejteni lehetett, hogy Rogán Antallal beszélt, a felajánlott opciók között volt a diplomáciai karrier, de részletekre elmondása szerint nem emlékszik, "baráti beszélgetés volt, presszióról nem volt szó".

Több olyan alkalomról is beszámolt Magyar Péter, amikor furcsán érezte magát a közelében felbukkanó rendőrautók miatt, de hozzáteszi, nem akar összeesküvés-elméleteket gyártani. Ilyen volt például az, hogy a házuk előtt időnként megjelentek a rendőrök, miközben Varga Judit több napra Brüsszelbe utazott, hiszen így a személyi védelem nem lehetett indok. Vagy amikor a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) munkatársai vonultak ki egy Magyar szerint be nem jelentett vizsgálatra akkori munkahelyére, a Diákhitel Központhoz és azt mondták, ha nem adja át a laptopját, rendőri segítséget fognak kérni. Ezek az incidensek azonban megszűntek akkor, amikor rendezték házasságukat Varga Judittal, ezt is érdekes egybeesésnek tartja.

Alapvetően pozitív Rogán Antal megítélése a felső körökben és bár vannak, akik félnek tőle, pontosabban a nála összpontosuló hatalomtól, kritikát megfogalmazni vele szemben egyet jelent a párt vagy Orbán Viktor kritizálásával.

 

Rogán most bizonyíthatja, valóban pótolhatatlan-e

Ha igaz, hogy a kegyelmi botrány a Fidesz által képviselt ideológiát szúrta szíven, akkor Rogán Antal fényre vitele a hatalmi gépezet szívcsakrájára mért szúrásként értelmezhető - így van ez akkor is, ha egyelőre rejtély, kinek vagy kiknek és miért állt érdekében éppen most támadni a NER-en belül 2022 után túlhatalmat szerző politikust.

Magyar nem haragszik Rogán Antalra, szerinte ugyanis nem feltétlenül az ő személyével van, hanem magával a rendszerrel. Azt azonban kikérte magának, hogy őt is NER-lovagnak vagy focistafeleségnek nevezik, állítása szerint ugyanannyi megtakarítása van, mint adóssága és lehet, hogy ha szükség lesz rá, nyilvánosságra hozza majd vagyonnyilatkozatát.

"Ez a struktúra a hatalom érdeke, színház az egész világ" - utal az ellenzék szerepére és arra, valóban be kell-e majd fizetniük az Állami Számvevőszék által kiszabott több százmilliós büntetést. "Másrészt, amit látni kell szerintem, hogy itt mindenki fogva van. Kormányzaton belül is mindenki fogva van, hogy éppen személyes információkkal, pénzügyi machinációk vagy más miatt, az egy kérdés, és az ellenzéken belül is nagyon sok mindenki fogva van."

„Nagyon sok olyan vacsorán vagy rendezvényen voltam, ahol alapvetően csak és kizárólag a gazdasági vezetők voltak jelen. Ott ült az asztalnál több ezer milliárd forint, néha ott ült a miniszterelnök, sokszor ott ült a veje, és nyilván ilyenkor nem az ország megmentéséről (...) van szó, hanem arról, hogy kinek mit kellene átvenni, milyen focicsapatot kellene támogatni, milyen beruházásba lehetne beszállni, milyen konstrukcióban és ki vásárolja meg a repülőteret” - beszélt a nemzeti tőkésosztály kiépítéséről Magyar.

 

A Magyar Péter-ügy legújabb fejezetei tökéletesen megmutatják, mennyire baráti-családi viszonyok alapján adják a milliós fizetéseket a NER-ben

Amikor a miniszter exfeleség dönt arról, hogy megtarthatja-e valaki az állami posztjait. Amikor megy az üzenet az azóta miniszterré lett régi ügyvédjelölt barátnak, hogy ha megszűnnek a jól fizető állami állások, akkor „borít" az illető a NER-ről. Amikor az egész mögött ott lehet valamiféle válási megállapodás.

Számára egy ilyen tőkésosztálynak az lenne a lényege, hogy ha baj van, akkor azonnal visszaosztanak vagyonukból a közösbe, ahogy az Franciaországban történt, miután a Notre Dame székesegyház leégett, Magyarországon azonban nem így működik ez a rendszer. „Emlékszem, hogy amikor az EU-s pénzek nagyon meleg pitének tűntek, hogy jönnek vagy sem, akkor [Orbán Viktor] viccesen megjegyezte, hogy

ha ő lenne Brüsszel, biztos, hogy egy fillért sem adna, kérdés, hogy ők lesznek-e ehhez elég bátrak”

- folytatta visszaemlékezéseit a NER-vacsorákról. Elmondta azt is, látott olyat, hogy Lévai Anikó, Orbán Viktor felesége "minisztereket, képviselőket bizonyos dolgokért számonkért vagy beszámoltatott, és olyanokat meg hallottam, hogy bizonyos személyi döntésekben neki is nagyon nagy szerepe van". Megjegyezte, ebben ő nem lát semmi furcsát, természetesnek tartja, hogy a miniszterelnöknek olyan emberek is adnak tanácsot, akiknek nem ez a munkakörük.

"Olyanokat azért láttam, hogy bizonyos szereplők kvázi berendelnek magukhoz minisztereket, és egyeztetnek napi szinten, hogy akkor ez és ez hogy legyen, ami nem jó és nem normális” - adott egy kis betekintést Magyar az üzleti elit politikára gyakorolt hatására, Tiborcz, Mészáros, Jellinek és Hernádi nevét említve.

Itt nincsenek értékek, nincsenek igazi kormányzati célok. Itt egy nagy cél van, az a hatalom megtartása,

hogy a pénzek fölött lehessen diszponálni és minél többet szerezni" - állítja Magyar, aki szerint a pénzhalmozás problémáját egy esetleges kormányváltás sem oldaná meg.

Egyedül nem tud politikai alternatívát kínálni, de az elmúlt hetekben sokan győzködték és rengeteg támogatást kapott, különösen a jobboldalról, ezért, bár két hete a Partizánnak még azt mondta, az ötlet "még viccnek is rossz", most már nem ad ilyen kategorikus választ. Magyar ugyanakkor "mivel ismeri a rendszert", tudja, mivel járna, ha még aktívabban beszállna a politikába, "olyan támadáscunaminak néznék elébe, amilyen még nem volt a magyar politika történetében". Elárulta azt is, keresték bizonyos pártok az elmúlt hetekben, de ezeket hárította, mert egy begyepesedett rendszernek látja a jelenlegi felállást, "rendkívül gyenge eresztésnek tartom".

Én már több választáson, a legutóbbin biztosan úgy szavaztam a Fideszre, hogy becsuktam a szememet és úgy húztam be az X-et"

- árulja el az interjú végén és megjegyzi, most már nem is tartja magát Fidesz-szavazónak, valószínűleg nem is lesz az többé.