Ha így nézi a rajzfilmet, észrevétlenül tanul a gyerek - Ezt tegyétek utána közösen

A rajzfilmeknek is lehet helyük a kisgyerek mindennapjaiban, egy jól megválasztott mese pedig sok területet fejleszthet.

Problémamegoldás hónapja JimJam jelvények
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A cikket az AMC Networks Central Europe Kft. támogatta.

A JimJam mint Magyarország legnézettebb gyerekcsatornája küldetésének tartja, hogy az általa bemutatott mesék egyszerre szórakoztassanak és tanítsanak. Mivel ennek a korosztálynak a médiafogyasztását jó esetben még száz százalékban a szülők szabályozzák, a nézettségi adatok arra engednek következtetni, hogy a felnőtteknek is tetszenek ezek a mesék: olyannak tartják őket, ami elé bátran leültethetik a gyerekeiket.

A csatorna, hogy megkönnyítse a szülők dolgát, a rajzfilmeket különböző jelvényekkel látta el az alapján, hogy az élet melyik területét fejlesztik. Összesen hat kategóriába osztották őket, ezek a kreativitás, a kíváncsiság, a család és a barátok, a problémamegoldás, valamint a természet és állatok. Decemberben ezek közül a család és a barátok, januárban a kíváncsiság fejlesztése volt a központban.

Február: a problémamegoldás hónapja a JimJamen

A február a problémamegoldás hónapja volt: most azok a rajzfilmek kerültek előtérbe, amelyekben a főhős eszével, ügyességével, bátorságával megold egy nehéz helyzetet. A történetek bátorítják a gyerekeket arra, hogy ha gondjuk van, ne fojtsák magukba, inkább merjenek beszélni róla. Ha családjukkal, barátaikkal együtt gondolkodnak, közösen biztos, hogy meg fogják találni a megoldást.

Két mese érdemelte ki, hogy elnyerje a problémamegoldást jelző piktogramot: a Tűzoltó Sam és a A város hősei. Mindkét történet vidám, szórakoztató, fiúknak, lányoknak egyaránt izgalmas. A város hősei azok a járművek, akik a lakók életét segítik: Fiona, a tűzoltóautó, Pali, a rendőrautó, Szili, a kukásautó és barátaikSam és csapata pedig egy walesi kisváros tűzoltóinak izgalmas mindennapjaiba kalauzolnak el. Izgalom pedig van bőven: Tűzoltó Sam nem csak tüzet olt, hanem ott van az áradásokkor, megmenti a ház tetején ragadt cicát, segít az erdőben ragadt cserkészcsapatnak. A város hősei sem unatkoznak: van, hogy egy barátjukat mentik ki egy elszabadult hőlégballonból, vagy ők is eloltják azt a tüzet, amit az egyik városlakó gondatlanságból okozott. A gyerekek minden alkalommal megnyugodhatnak: megtanulják, természetes, hogy akadnak néha nehézségek, hibázni sem szégyen, hiszen ésszel, találékonysággal és egymás segítségével a leginkább reménytelennek tűnő helyzetből is van kiút. 

A JimJamen nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a bemutatott rajzfilmek ne legyenek túl gyorsak, harsányak, és az animációjuk is szép legyen. Tűzoltó Sam és A város hősei kalandjai is, bár izgalmasak, a kicsi gyerek számára is követhetőek, a kivitelezésük igényes. A tematikus rajzfilmek mindig egy délelőtti és egy délutáni műsorsávban láthatók a csatornán.

Kicsit idősebb, öt-hat éves gyerekekkel érdemes egész estés filmeket is megnézni. Tűzoltó Sam eddig egy egész estés filmet kapott, Tűzoltó Sam: Tűzvész Körmöspálcáson címmel. A kedves, tanulságos történet során a gyerekek kicsit hosszabb ideig időzhetnek el a mesebeli világban, és tanulhatják meg, hogy bármi nehézség is adódik, együtt minden helyrehozható.

Kicsi Gesztenye Klub: tanulás táncokon, dalokon keresztül

A mai szülők generációjának a Kicsi gesztenye szókapcsolatról először a TNT együttes egy népszerű, fülbemászó slágere jut eszébe. Akinek szép emlékei vannak az ezredforduló tájáról ezzel a dallal kapcsolatban, azt nem fogja meglepni az összefüggés: a JimJam csatornán futó, gyerekeknek szóló Kicsi Gesztenye Klub éppúgy a régi TNT-tag Dobrády Ákos nevéhez fűződik, mint a 2002-es sláger, amely egyébként annak idején szintén gyerekdalnak indult.

A Kicsi Gesztenye Klub egy cserfes kislány, Liza és barátai életét követi nyomon. A kedves, izgalmas kalandok során a csapat sokféle nehézséggel szembesül, amelyekből a gyerekek mind megtanulhatják, hogyan oldják meg a felmerülő problémákat, így illeszkedik a csatorna havi tematikájához. A részek tele vannak fülbemászó dalokkal, ezeket a gyerekek hamar megtanulják, sokan közülük szívesen is éneklik együtt a szereplőkkel, vagy akár táncra is perdülnek rájuk a nappali közepén.

Liza barátai a négy őselemet jelképezik. Gesztenye, aki a legokosabb a csapatban, a földet jeleníti meg, Olly, a néha kicsit nehéz természetű, piszkálódó, de jószívű rák a vizet, az ártatlan, naiv Lufipofi a levegőt, a hisztire hajlamos Napsugár pedig a tüzet. A kis csapatot segíti még egy varázsló, Mysterio is, aki mindig segít őket kihúzni a csávából és megtalálni a helyes utat. A történetek során megtanulják, hogy a csapatmunka és az egymásra figyelés a kulcsa minden nehéz helyzet megoldásának. 

A klub megálmodójának, Dobrády Ákosnak azóta a saját kisfia is megszületett: Bende Mór két és fél éves. Ezáltal pedig ő maga is új tapasztalatokkal gazdagodott, hiszen látja, hogy mi az, ami a gyermekének is tetszik.

Egészen más, mikor az ember a megérzéseire hagyatkozik, és egészen más, mikor közvetlenül apaként tapasztalja meg, mi kelti fel a gyerek érdeklődését, mire fogékony, mi tetszik neki igazán” - árulta el, majd hozzátette: a kisfiának nincs kifejezett kedvenc része vagy dala a meséből, az egész annyira tetszik neki, hogy egy egyszerű promóciós videót is tízszer újra kell játszani neki. Már látom, hogy az apaság alatt szerzett tapasztalataim nagy hasznomra lesznek a kreatív munkámban” - tette hozzá. 

Dobrády Ákos saját bevallása szerint rendszeresen kikéri egy-egy ötletével kapcsolatban a családja vagy a legközelebbi barátai véleményét, de amiben igazán hisz, azzal kapcsolatban hajthatatlan.

Rajzfilm után jöjjön a beszélgetés!

A legjobban felépített, tanító célzatú rajzfilm vagy gyerekműsor sem ér sokat, ha a gyereknek utána nincs lehetősége megbeszélni a látottakat. Érdemes a mesenézést ezért a családi program részévé tenni. Üljetek le együtt a készülék elé, így látod, hogyan reagál a kicsi a látottakra, nem ijed-e meg, vagy zaklatja-e fel magát. Az egészen kicsi gyerekeknek néha egy felnőttfejjel teljesen ártalmatlan jelenet vagy szereplő is félelmetes lehet, ezért ne hagyd őt magára tévézés közben.

Fontos az is, hogy a képernyőidő végén pedig beszélgessetek a történetekről! A JimJam lassú folyású, békés meséi tökéletes programot nyújtanak egy esős délutánon, de ahhoz, hogy a látottakat a legkisebbek is fel tudják dolgozni, szükséges a szülői támogatás. Kérdezd meg a gyerektől, melyik szereplőt szereti, és miért, mit gondol, ki hibázott, mit tehetett volna másként, és főleg, hogy mi vezetett odáig, hogy a felmerülő nehézséget végül megnyugtató módon rendezni tudták. Az ilyenkor kialakuló beszélgetések segítenek a mondanivaló elmélyítésében, és a szülő-gyerek kapcsolatot is erősítik.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

 

„Megbánja ezt a simabőrű!” - Tudod, melyik magyar rajzfilmből idézünk?

Mindannyiunk kedvenc gyerekkori meséi voltak. Felismered, honnan származik az idézet?

Elolvasom
Ezt is szeretjük