szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megszólalt Donald Tusk lengyel és Petr Fiala cseh miniszterelnök is, az ukránok pedig örülnek, hogy valaki legalább érti a helyzet súlyát.

Nem kis felzúdulást váltott ki az európai fővárosokban Emmanuel Macron francia elnök hétfő esti kijelentése az Ukrajna támogatására összehívott párizsi konferencián, miszerint "nincs konszenzus ezen ponton arról, hogy hivatalos formában szárazföldi csapatokat küldjünk", mármint a NATO, Ukrajnába. Olaf Scholz német kancellár kedden igyekezett tisztázni, hogy ilyesmi szóba sem jöhet, és ebben a konferencia résztvevői mind egyetértettek.

Macron arról beszélt, "semmit sem szabad kizárni", és hogy "mindent meg fogunk tenni, amit meg kell tennünk, hogy Oroszország ne győzzön". Scholz ezzel szemben hangsúlyozta, "nem lesznek szárazföldi csapatok, nem lesznek európai országok vagy NATO-államok által odaküldött katonák ukrán földön". Ebben egyébként minden német párt egyetért, sorra jöttek a helyeslő nyilatkozatok a kereszténydemokratáktól a Zöldeken át a szélsőjobboldali AfD-ig.

A jelenleg messze legnépszerűbb német poltikus, a szociáldemokrata védelmi miniszter, Boris Pistorius is kijelentette: "A Német Szövetségi Köztársaság számára a »a boots on the ground« [szó szerint: bakancsok a földön] nem opció".

A lengyelek, a csehek és a spanyolok is elzárkóznak

"Lengyelország nem tervezi saját egységek küldését" – jelentette ki Donald Tusk lengyel miniszterelnök kedden a prágai V4-es találkozón. Hozzátette: "Ma arra kell összpontosítani, hogy Ukrajna maximális támogatást kapjon az orosz invázióval szembeni saját katonai erőfeszítéseihez".

Tusk szerint ha minden uniós tagállam olyan elkötelezett lenne Ukrajna támogatásában, mint Csehország és Lengyelország, akkor nem kellene ilyesmiről tárgyalni. Petr Fiala cseh miniszterelnök is hasonló véleményen van, szerinte "nem kell új utakat keresni".

Spanyolország sem ért egyet európai csapatok Ukrajnába küldésének javaslatával, inkább "arra kell összpontosítanunk, ami sürgős, vagyis a segélyszállítás felgyorsítása" – erről a spanyol kormány szóvivője beszélt kedden Madridban.

Kijev üdvözli a vitát, Moszkva fenyegetőzik

Kijev ezzel szemben üdvözölte a francia elnök által kezdeményezett vitát. Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó szerint Macron kijelentései azt mutatják, hogy tudatában van "azoknak a kockázatoknak, amelyekkel Európa egy militarista, agresszív Oroszország részéről szembesül".

Az ukrán fegyveres erőkkel közvetlen támogatásának lehetőségéről szóló vita elindítását úgy kell értékelni, hogy "a megfelelő hangsúlyokat akarják megadni, a kockázatokat világosabban hangsúlyozzák". Jelenleg azonban az a legfontosabb, hogy felgyorsítsák a katonai felszerelések Ukrajnába történő szállítását.

A Kreml természetesen élesen bírálta a nyugati szárazföldi csapatok Ukrajnába telepítésének ötletét. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta, hogy csapatok telepítése nemcsak valószínűvé, hanem elkerülhetetlenné tenné az Oroszország és a NATO közötti katonai konfliktust. Hozzátette, hogy a Nyugatnak be kell látnia, hogy a következmények nem szolgálnák az ő érdekeit, és főleg nem az állampolgáraiét.

(Frankfurter Allgemeine Zeitung, Spiegel)