szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ügyletek következtében mára Tiborcz Istváné a belgrádi irodapiac 10 százaléka, Mészáros Lőrinc Montenegróban vett szállodát és Bosznia-Hercegovinában cementgyárat, a 4iG pedig Albániában és Montenegróban terjeszkedik, illetve a Lázár János baráti köreihez tartozó dohánybáró, Sánta János is kapott 2,5 milliárd forintot terjeszkedésre.

A magyar állam milliárdokkal támogatja a NER holdudvarának balkáni terjeszkedéseit – derül ki a Válasz Online írásából. Az már régóta nem titok, hogy aligha van nagyobb bajnoka a nyugat-balkáni országok európai integrációjának Orbán Viktornál, a miniszterelnök a legutóbbi évértékelőjében is arról panaszkodott, hogy szerinte Brüsszel magára hagyta a Balkánt, és inkább Ukrajnát finanszírozza.

Orbán Viktor balkáni ambíciói több aspektusból is értelmezhetők. Egyfelől a tényleges súlyánál lényegesen nagyobb befolyást tudna biztosítani magának az európai politikai életben, ha az ő közreműködésével kerülne be hirtelen 4-5 (neki személyesen is rendkívül hálás és lekötelezett) tagállam az Európai Unióba, ráadásul ezek egy része a magyar miniszterelnök Oroszország felé hajló különutas politikájában is partner lehetne, gondoljunk csak az Orbánnal évek óta remek viszonyt ápoló Aleksandar Vucsics szerb államfőre vagy akár a boszniai szerbek nyíltan putyinista vezetőjére, Milorad Dodikra. Előbbivel akkora a cimboraság, hogy azt még a koszovói szerb tüntetők által megnyomorított magyar honvédek esete sem volt képes beárnyékolni, olyannyira nem, hogy Orbán nyilvánosan kijelentette, hogy ennek ellenére is támogatja a szerbeket, miközben a balkáni ambícióktól történeti hagyományai okán szintén nem ódzkodó Olaszország kormányfője, Giorgia Meloni igen határozott nyilatkozatban ítélte el a tavaly tavaszi megmozdulások idején olasz békefenntartókra is rátámadó szerb tüntetőket.

Ami pedig Dodikot illeti, a magyar miniszterelnök annak ellenére kiváló kapcsolatokat ápol vele, és többször személyesen is fogadta, vagy meglátogatta, hogy az USA nemcsak a személyét, de a családja birtokába tartozó cégeket is szankciókkal sújtotta, sőt, a szerb vezérrel szemben már a bosznia-hercegovinai szövetségi ügyészség is vádat emelt.

Az Orbán-kormány pikáns ügyleteket bonyolít a Balkánon

A NATO-ellenes, elszakadáspárti vezetésű boszniai szerb államalakulat rövid időn belül 100 millió euró támogatást és 110 millió euró hitelt kapott a magyar államtól rendkívül alacsony kamatra. E pénzek nélkül már jövőre nagy bajban lennének. Eközben az OTP helyi leánya 50 millió eurós hitelt nyújt a montenegrói kormánynak.

Persze nem csak az ideológiai nekibuzdulás vagy a politikai sakkjátszma kedvéért zajlik a nagy barátkozás, az elmúlt években a NER legbelsőbb körei számára súlyos állami milliárdokkal kövezték ki az Orbán-kormányok a balkáni érvényesülés felé vezető utat. Ennek következtében mára Tiborcz Istváné a belgrádi irodapiac 10 százaléka, Mészáros Lőrinc Montenegróban vett szállodát és Bosznia-Hercegovinában cementgyárat, a 4iG pedig Albániában és Montenegróban terjeszkedik, illetve a Lázár János baráti köreihez tartozó dohánybáró, Sánta János is kapott 2,5 milliárd forintot terjeszkedésre.

De hogy egészen pontosan hogy néz ki ez a számok tükrében, azt a Válasz Online az alábbiakban foglalta össze:

Tiborcz István

A fentebb is említett belgrádi irodapiaci részesedés úgy jött össze Tiborcz Istvánnak, hogy egy olyan irodaház-együttest tudott megvásárolni, melyek összesített értéke mintegy 120-150 milliárd forint között mozgott. Ezen összeg oroszlánrészét azonban nem Tiborcznak kellett kifizetnie, mivel az ügyletben megtalálni egy 180 millió eurós OTP-hitelt és egy 50 milliárd forintra rúgó állami tőkeinjekciót is.

Ezenfelül a Tiborcz többségi tulajdonába tartozó Waberer's Csoport tavaly októberben jelentette be, hogy többségi, 55 százalékos részesedéshez jut az MD International (MDI) nevű, közúti fuvarozással és raktározással foglalkozó vállalatban, illetve opciót szerez a további 45 százalékos cégdarab felvásárlására. Az MDI négy elosztóközpontot üzemeltet (Belgrádban, Újvidéken, illetve Niš és Čačak városában), és például az Unilever, a Henkel, a Vileda és a Wilkinson termékeit forgalmazza.

Mészáros Lőrinc

Annak idején mi is megírtuk, hogy Mészáros Lőrinc egy bosznia-hercegovinai cementgyár, a Lukavac Cement d.o.o. társaság büszke tulajdonosa lett. Ám ez sem úgy történt, hogy Mészáros Lőrinc belenyúlt a zsebébe, és fillérre kicsengette a gyár ellenértékét, hanem az ő cége a tulajdonrésznek csupán a negyedét vásárolta meg, a maradék hetvenöt százalék a Magyar Fejlesztési Bank által kiemelt kedvezményezettként kezelt MBH Magántőkealapé, amibe az állam is tett 50 milliárd forintot.

Ráadásul ez a magántőkealap biztosított mintegy 55 milliárd forintnyi kölcsönt is a cementgyárat megvásárló Mészáros-cégnek, a Talentis International Construction Investmentsnek. Mindebből pedig az látható, hogy Mészáros Lőrinc sem igazán kockáztat semmit a boszniai terjeszkedésével, a rizikót a magyar adófizetők vállalják helyette.

Ami pedig a szállodavásárlást illeti, a montenegrói Herceg Noviban található Hunguest Hotel Sun Resort korábban Leisztinger Tamás érdekeltsége volt, ám a 2010 előtti baloldalhoz köthető üzletember, megérezvén a szélirányváltást, eladta a portfóliója egy részét, a szállodát pedig már Mészáros keze alatt újították föl, de persze ez sem ment a felcsúti üzletember boldogulását szívükön viselő magyar adófizetők áldozatkész segítsége nélkül, ehhez a projekthez csak 1,025 milliárd forinttal járultak hozzá.

Jászai Gellért

A 4iG sokáig azt a látszatot igyekezett kelteni, hogy Montenegró jelentős mobilcégének és az albán vezető telekommunikációs vállalkozásának megszerzése alapvetően Jászai Gellért és csapata zsenialitásának köszönhető – a tőzsdei cég legnagyobb tulajdonosaként jegyzett iG COM Magántőkealapot is hozzá sorolták. Aztán a Direkt36 kiderítette, hogy a magántőkealapot nem ő, hanem a magyar állam stafírozta ki 72 milliárd forinttal. Ma már azt is tudni lehet, hogy folyamatos állami hitelezés következtében a Jászai-féle vállalatcsoport tejes adósságállománya meghaladja a 900 milliárd forintot.

Sánta János

Az országos dohány-nagykereskedelmi monopóliumon ülő üzletember – akit Lázár János építési miniszter holdudvarába szokás sorolni – ugyancsak részesült „külpiaci növekedési támogatásban”, csak épp nagyobb összegűben, mint Mészáros Lőrinc montenegrói hotelje. A Sánta János által fémjelzett Tradis Zrt. 2,5 milliárd forint vissza nem térítendő magyar kormánypénzt kapott raktárépítésre – melynek helyszíne a Belgrádtól 30 kilométerre lévő Simanovci ipari zónája – írja a Válasz Online.

(Képünkön Milorad Dodik és Orbán Viktor találkozója látható.)

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.