szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az eredményességet árfolyamhatások és a különadók befolyásolták negatívan, de a cég két kulcsterületén, a nőgyógyászati és neuropszichiátiriai szereknél is kiemelkedő növekedésről számolt be.

805 milliárd forintot árbevételt ért el 2023-ban a Richter Gedeon Nyrt. - számolt be a társaság a Budapesti Értéktőzsde honlapján. Ennek legnagyobb részét, 747 milliárd forintot (csaknem kétmilliárd eurót) a gyógyszergyártás tette ki, ez 14 százalékos növekedés éves szinten. Ennél is jobb a kép, ha megtisztítjuk az árfolyamhatásoktól: így 22 százalékos, jóval az infláció feletti volt a növekedés. A negatív árfolyamhatás főleg a rubel léertékelődéséből, illetve abból adódott, hogy a forint 2022-höz képest jóval erősebb volt, ami rontja a forintban elért exportteljesítményt.

Ha a részletesebb adatokat nézzük, a Richter mind a négy üzletága hozzájárult a növekedéshez, ezen belül a két kulcsterületen, a CNS (neuropszichiátria) terén és a nőgyógyászati üzletágban is kétszámjegyű volt a bővülés. A CNS-nél egyébként öt vegyület áll vizsgálati szakaszban, a nőgyógyászat terén pedig jelentősen nőtt a termékfejlesztési portfólió – olvasható a gyorsjelentésben.

2023-ban a Richter 304,5 millió egységnyi csomagolt doboz gyógyszert gyártott, ez 17,7 százalékos növekedés egy év alatt.

A cég tisztított adózás előtti eredménye (EBIT) 235 milliárd forintot ért el, a gyógyszergyártási szegmensben is nagyjából ekkora, 236 milliárdos volt az EBIT, ami 15 százalékos növekedést jelent. A devizaárfolyamok kiszűrésével a tisztított EBIT növekedése 29% lenne, ami kiemelkedő teljesítmény – jegyzi meg a cég. A tisztított EBIT növekedéséért a CNS üzletág volt felelős, mivel a Vraylar értékesítésének 35 százalékos növekedése magasabb jogdíjbevételt jelentett a Richter számára. A Nőgyógyászati és a General Medicines üzletágak tisztított EBIT-je enyhén csökkent, mivel a kedvezőtlen devizaárfolyamok és a hatékonyságjavító projektek költségei átmenetileg befolyásolták a nyereségességet.

Az EBIT után mintegy 28 milliárd forintos gyógyszeripari különadót fizetett a Richter, így az adózott eredmény 159 milliárd forint volt 2023-ban, ami 6%-kal alacsonyabb a tavalyi évhez képest, mivel a jelentős devizaárfolyam-veszteségek (szemben a 2022. évi devizaárfolyam-nyereséggel) megterhelték az eredménykimutatást, és ellensúlyozták a jövedelmezőség növekedését.

A szabad cash flow (M&A tevékenység előtt) 2023-ban 87 milliárd forintot tett ki, ami éves szinten jelentősen csökkent a gyógyszeripari különadófizetés időzítése, a realizált devizaárfolyam-veszteségek magas összege és a nettó működőtőke növekedése miatt. A kisebb mértékű, elsősorban a nőgyógyászati szegmens további fellendítését célzó M&A tevékenység és az osztalékfizetés jelentős növekedése a készpénztartalékok csökkenéséhez vezetett 2023 végére.

A Richter várakozásai szerint a gyógyszergyártási árbevétel 2024-ben további növekedés révén eléri a 2,15-2,25 milliárd eurót, a tisztított EBIT pedig a 725-750 millió eurót.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.