szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tömegközlekedés működtetésére eddig adott állami pénz és a bérletbevételek megosztásáról is konkrét számokat mondott Lázár János. Azt is bejelentette, hogy még több várossal szeretne megegyezni közös jegyekről.

Március 1-jétől lép életbe az új jegy- és bérletrendszer a tömegközlekedésben, Lázár János pedig sajtótájékoztatón mutatta be ennek a részleteit. Amellett, hogy újra felsorolta, amit már tudni lehet a kedvezményekről, a főváros és az állami szolgáltatók közötti elszámolásról is beszélt.

Mint elmondta, a Budapest-bérletekből érkező bevételt 28-72, a Pest megyei bérletek bevételét pedig 44-56 százalék arányban osztják majd meg az állam és a főváros között. (Az az egyet elfelejtette hozzátenni, hogy melyik arány melyik felet jelenti, de logikusnak tűnik, hogy a Budapest-bérletből majdnem háromnegyedet a főváros kapjon meg.)

A főváros most 12 milliárd forintot kap törvény szerint az államtól a tömegközlekedés működtetésére, ebből ez után 6 milliárd marad a fővárosnál, 6 milliárdot pedig az állam a saját cégei – a MÁV, a Volánbusz és a MÁV-HÉV – fenntartására fordít.

Arról, hogy a kerékpáros bérlet árát elsőre 5-7-szeresére akarták emelni, Lázár azt mondta: ez egy hiba volt. Így csak 4950 forintra emelték fel az árat, ami így is majdnem a duplája annak, amit eddig az agglomerációból 10-20 kilométert ingázó fizetett a bérletéért.

Arról Lázár már korábban beszélt, hogy egy tízéves járműfejlesztési, -beszerzési és -gyártási programot szeretne, de nagy konkrétumokat nem ismertünk erről. Most annyit mondott: „megkezdődtek a kormányzaton belül a pénzügyi tárgyalások”. Budapest és a nagyvárosok környékén pedig nagyobb pályafelújítást szeretne, ehhez első körben uniós pénzekre volna szükség – mondta el. A járműbeszerzést és a felújítást 100 HÉV-kocsi megszerzésével és a pálya felújításával kezdenék, de ehhez is azt szabta feltételül Lázár, hogy legyen EU-pénz. Mindezt pedig úgy szeretné megcsinálni, hogy magyar járműgyártók járjanak jól.

A jövőbeli terveiről még azt mondta a miniszter: nagyjából 25 olyan város van az országban, ahol van helyi tömegközlekedési cég, Budapest (és Zalaegerszeg, illetve Esztergom) után az összes többivel is szeretne megegyezni közös bérletrendszerről.