szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hétfőn kezdődött az Országos kompetenciamérés, de most is lehalt rendszerről, értelmetlen mérésről beszéltek az érintett tanulók és pedagógusok.

Tavaly vezette be az Oktatási Hivatal, hogy az Országos kompetenciamérést digitális formában bonyolítják le, de mint beszámoltunk róla, rengeteg technikai probléma volt akkor mind a próbamérésen, mint az éles teszten.

Azóta eltelt majdnem egy év, a napokban zajlanak az idei „digitális országos kompetenciamérések”, de úgy tudjuk, hogy több iskolában most sem születtek értékelhető eredmények, ugyanis a rendszer továbbra sem működik megbízhatóan.

Ezt legalább négy iskolaigazgató megerősítette nekünk.

Egyikük felháborodva kérte ki magának, hogy most sem sikerült a hivatalnak működőképes rendszert létrehozni:

A jogszabályban is benne van, hogy mikor, kinek kell megírni a tesztet, ehhez képest ma a gyerekek elkezdték kitölteni azokat, majd, mintha terheléses támadás érte volna Oktatási Hivatalt. Így semmi értelme az egésznek!

Az biztos, hogy így a teszt eredménye nem lesz megbízható, sőt teljességgel értékelhetetlen lesz. Az egyik iskolavezető hozzátette, tavaly is pont ez volt, de akkor 1-2 nap alatt helyrerázódott a rendszer. „Azoknak a diákoknak, akik nem tudták megírni, egy újabb napot jelöltek ki. Ez elképzelhető forgatókönyv idén is.”

Egy belvárosi iskolából még képernyőfotót is kaptunk arról, hogy mit láttak a diákok a képernyőkön. Úgy tudjuk, hogy az ott ma író tanulók nagy része belefutott ilyen hibaüzenetbe. Ezt más iskolákból is megerősítették.

„A magyarteszt első része nálunk még simán ment, azt mindenki be is fejezte. A magyar második részénél már néhány osztálytársaménál volt probléma” – mondta egy budai gimnáziumba járó forrásunk. Ott az igazi baj a matematikateszttel volt: „Az első részben már sokan azt tapasztaltuk, hogy nem jön be egy-egy kép vagy grafikon, ami alapján dolgoznunk kellett volna, de a többség talán azt még be tudta fejezni. A második részen viszont a harmincnégy tanulóból mindössze egy tudott végigmenni, nem jöttek be a feladatok, nem lehetett továbblépni a következőre, hibaüzenet jelent meg stb. Ennek így semmi értelme” – mondja a 11. évfolyamos diák.

Az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint március 4. és június 3. közötti időszakban zajlik a mérés, ami már nem csak néhány tárgyat érint, hanem a matematika, a szövegértés, a természettudomány mellett az idegen nyelvet, a történelmet, a digitális kultúrát is. Mindezeket a 4–11. évfolyamos tanulók mindegyike megírja.

Ha a rendszer ennyire megbízhatatlan, akkor a mérésnek sincs sok értelme, hiszen az nem ad megbízható adatokat sem a tanulók, sem az iskolák, sem az egész magyar közoktatás teljesítményéről.

A tavalyi mérés eredményét még nem tette közze az Oktatási Hivatal, de az előző mérés lesújtó képet ad a diákok szövegértéséről.