szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ausztrál híroldalak szerint a Facebook és a Google tisztességtelen profitot szerez a hirdetési bevételekből.

A Meta nem kíván a jövőben fizetni azoknak az ausztrál híroldalaknak, akik a Facebookon is megjelenítik tartalmaikat. Az ausztrál híroldalak azt nehezményezik, hogy a Facebook és a Google tisztességtelenül profitál a hirdetési bevételekből, amelyek a cikkekre mutató linkekkel megjelennek ezeken a platformokon.

A Meta a forgalom növelése érdekében egyre kevesebb hírt és politikai tartalmat jelenít meg, ugyanis állítása szerint a hírekre mutató linkek a felhasználók hírfolyamának töredékét teszik ki.

A Meta továbbá megszünteti a Facebookon azt a fület, amely az Egyesült Államokban és Ausztráliában a híreknek van létrehozva – írja a cég közleményében. Egyúttal arra is emlékeztet a vállalalt, hogy így járt el tavaly az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Németországban is.

„Ennek eredményeként nem kötünk új megállapodásokat a hagyományos hírtartalmakat illetően ezekben az országokban és nem kínálunk új szolgáltatásokat a híroldalak számára” – idézi a közleményt a Reuters.

A kaliforniai központú Meta és az Ausztrália közötti ügy már régóta húzódik. A vállalat még 2021-ben rövid időre letiltotta a híreket a platformjáról Ausztráliában, miután az ország olyan törvényt fogadott el, amely arra kötelezte volna a technológiai vállalatokat, hogy fizessenek a kiadóknak a cikkeik felhasználásáért. A Meta végül megállapodott az ausztrál kiadókkal, ám most mégis úgy tűnik, nincs vége a történetnek.

 

Ausztrália csatát nyert a Facebook ellen, a világ országai követnék a receptet

Globális figyelmet keltett az ausztrál kormány és a Facebook-Google-páros ütközése a médiatartalmakért járó fizetség ügyében. Az ellentételezés valamilyen módja általánossá válhat, de a nagy, illetve elterjedt nyelvű országok járhatnak jobban. Magyarországnak az EU közös fellépése segíthet.