szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Világrekorderként emlegették azt a farkast, amely Németországból Spanyolországig vándorolt a közelmúltban. Korábban viszont a jeladós svájci farkas, M237 rekordjától volt hangos a sajtó. Most akkor melyiküké az elsőség?

Ez volt az eddigi leghosszabb dokumentált út, amelyet a faj egy példánya megtett – idéztük februárban azokat a kutatókat, akik egy németországi szürke farkas útját követték nyomon, és állapították meg, hogy a Spanyolország északkeleti részéig eljutó GW1909 kódszámú egyed 1240 kilométert tett meg.

Korábban a nálunk lelőtt jeladós svájci farkasról (borítóképünkön) is rekorderként számolt be a sajtó, a WWF Magyarország most összeszedte, hogy milyen európai farkasrekordokról beszélhetünk.

Példátlan: 1240 kilométert tett meg egy szürke farkas

Egy német szürke farkas Spanyolország északkeleti részébe vezető útját követték nyomon kutatók, akik szerint ez volt az eddigi leghosszabb, dokumentált út, amelyet a faj egy példánya megtett - számolt be róla a Barcelonai Egyetem (UAB).

Légvonalban GW1909 a nyerő, útját azonban nem jeladóval, hanem „közvetett életjelnyomok” alapján követték: ürülékminták genetikai vizsgálatával – jelezte Sütő Dávid, a WWF Magyarország Nagyragadozók programvezetője. Így tehát pontosan nem derül ki, hogy a kitérőkkel együtt mekkora távot tett meg. A korábbi, légvonalban megtett rekord egyébként egy Norvégiából Finnországig kóborló farkasé volt, aki 1092 kilométeres távolságra jutott eredeti élőhelyétől.

Légvonalban nézve a svájci jeladós farkas, az Északkelet-Magyarországig jutó M237 a nyomukba sem érhet, hiszen ő „csak” 829 kilométerre távolodott el svájci szülőhelyéről, a Graubünden kantonbeli Stagias-falka területétől. Mivel azonban rajta jeladó volt, szinte pontosan lehet tudni, hogy kitérőkkel együtt összesen 1927 kilométeren keresztül loholt azért, hogy saját területet találjon. (Amiben végül az akadályozta meg, hogy egy magyar vadász puskájából leadott lövés leterítette.)

„60-70 méterről, távcsővel nem illik elnézni egy farkast"

Mi vezethet oda, hogy fokozottan védett állatra lőjön valaki? Életszerű, hogy más fajnak nézi? Miből fakadnak a hazai tájakra visszatérő nagyragadozókkal kapcsolatos konfliktusok? Valóban ilyen minden vadász? Egy természetvédővel és egy vadásszal igyekeztük körbejárni a svájci farkas, M237 feltételezett kilövésének kérdéskörét. Az biztos, kevés hasonló eset kerül napvilágra, és a bizonyítás is nehéz.

M237 ezzel egyébként egy Alan néven emlegetett németországi farkast előzött meg, amely 2009-ben kóborolt 1550 (légvonalban 880) kilométert, egészen Fehéroroszországig.

A WWF jelezte,

az ilyen nagy távolságokat megtévő egyedek kulcsszerepet játszhatnak abban, hogy az egymástól messze lévő vagy emberi szemmel elszigeteltnek tűnő európai farkaspopulációk genetikai sokfélesége fennmaradhasson.

Ennek érdekében viszont a természetvédelmi szervezet szerint a továbbiakban is biztosítani kellene eljutásukat, többek között azzal, hogy

  • csökkentjük az illegális elejtések számát,
  • a hozzájuk kapcsolódó ember–vadvilág-konfliktusokat, és
  • megőrizzük európai szintű védett státuszát (amit most felpuhítani igyekszik az Európai Bizottság).

Benyújtotta a farkasok kilövését könnyítő javaslatát Von der Leyen, akinek korábban a póniját tépték szét a vadak

Benyújtotta az uniós tagállamok elé a farkasok kilövését megkönnyítő javaslatát Ursula von der Leyen, aki személyesen is érintett az ügyben. A természetvédők szerint elhibázott a lépés, a megelőzés lenne a megoldás a jelenleg még szigorúan védett faj okozta problémák enyhítésére.