szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Erre mondja egy szakértő, hogy olyan nyilatkozat, mintha egy drogbáró mindenki mást hibáztatna saját magán kívül a drogproblémák miatt.

Az ExxonMobil olajipari óriásvállalat vezérigazgatója egy múlt heti, Fortune magazinnak adott interjújában azt állította, hogy az átlag állampolgárok hibájából nem sikerül elérni a korábban kitűzött klímacélokat. Darren Woods ezt azzal magyarázta, hogy „a fogyasztók nem hajlandók fizetni a tiszta energiára való átállásért”, ezzel pedig elég sok klímakutatót kihozott a sodrából.

Woods szerint a világ „nincs azon az úton”, hogy 2050-re nettó nullára csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását, márpedig a tudósok szerint ez elengedhetetlen cél akkor, ha a globális felmelegedés katasztrofális hatásait el akarja kerülni az emberiség.

Mikor lesznek hajlandók az emberek fizetni a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséért?

– mondta Woods, aki 2017 óta az Exxon vezérigazgatója.

Ahogy azt a The Guardian cikke írja, a világ legnagyobb befektetői tulajdonban lévő olajtársaságaként az Exxon a bolygót felmelegítő üvegházhatású gázok globális kibocsátásának legnagyobb hozzájárulói között van.

Szakértők szerint Woods érvelése része egy nagyobb ívű kísérletnek, amelyben a nagy olajipari szereplők megpróbálnak kibújni a saját felelősségük alól a klímakatasztrófa ügyében.

Nem lehet új, jelentős olaj- és gázipari infrastruktúrát építeni, ha a világ el akarja kerülni a megállapodásban rögzített hőmérsékleti határértékek átlépését, de az Exxon más, jelenleg rekordnyereségben sütkérező nagy olajcégekkel együtt agresszív fosszilistüzelőanyag-bővítési terveket folytat – emeli ki a brit lap.

Olyan ez, mintha egy drogbáró mindenkit hibáztatna a drogproblémákért, csak saját magát nem

– fogalmazott az ügyben Gernot Wagner, a Columbia üzleti iskola klímavédelmi közgazdásza. Ehhez azt is hozzátette, hogy Woods a legnagyobb tőzsdén jegyzett olajvállalat vezérigazgatója, „neked van befolyásod, te hozod a fontos döntéseket. Az Exxon ki van szolgáltatva a piacoknak, de egyben alakítja is azokat, alakítja a politikát. Tehát nem, nem hibáztathatod a nyilvánosságot azért, hogy nem sikerült megoldani az éghajlatváltozást”.

Belső dokumentumok és elemzések tömegei bizonyították az elmúlt évtizedben, hogy az Exxon már az 1970-es években tudott a globális felmelegedés veszélyeiről, de erőteljesen és sikeresen dolgozott azon, hogy kétségeket keltsen az éghajlati válsággal kapcsolatban, és meggátolja a fosszilis tüzelőanyagok használatának visszaszorítását célzó intézkedéseket. A leleplezések hatására az Exxon ellen az Egyesült Államokban peres eljárások indultak.

Egy 2021-es elemzés azt is kimutatta, hogy az Exxon évtizedeken keresztül lekicsinyelte saját, klímakatasztrófában játszott szerepét a nyilvánosságnak szóló üzeneteiben.