szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Néhány magát produkáló embert leszámítva nem látott "zavaró jelenséget" az informátor.

„Az egyik négytagú társaság szabályosan őrjöngött az egész műsor alatt. Mind a négy egzisztencialista nézeteket vallott az öltözékükről ítélve. Egyikük lehetetlenebb volt, mint a másik. Pl. csuklyás esőgallér és kifordított kalap volt az egyiken. Az egész környéknek zavarták a figyelmét a viselkedésükkel” – így számolt be Louis Armstrong budapesti koncertjéről a titkosszolgálat egyik informátora.

Ahogyan arról korábban már részletesen írtunk, az amerikai jazz legenda 1965. június 9-én eljutott a Népstadionba, ahol 80 ezer ember előtt lépett fel. A koncertre A jazz nagykövetei (Jazz Ambassadors) program keretében került sor, amit Dwight D. Eisenhower elnöksége idején azzal a propagandacéllal indított az amerikai kormány, hogy bemutassák az amerikai kultúra szabadságát a vasfüggöny mögötti, Amerika-ellenes, kommunista és közel-keleti arab országok területén.

50 éve halt meg Louis Armstrong, aki 80 ezer ember előtt játszott a Népstadionban

120 éve született, és pont 50 éve halt meg a jazz legismertebb előadója, az énekes-trombitás Louis Armstrong. Budapesten az ifjú Vitray Tamásnak elmondta, hogy bár a Népstadionban volt a legnagyobb közönsége, ugyanúgy játszottak, mint egy kis klubban (az interjút, és részleteket a budapesti fellépésről mutatunk is a cikkben).

Erről az alkalomról egy olyan informátor jelentett, akit BM III/III-2-b alosztály és a BM Somogy megyei RFK III/III. alosztály foglalkoztatta 1965 és 1970 között, és leginkább ifjúsági rendezvényeken, koncerteken teljesített szolgálatot.

Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára által hétfőn közzétett részlet szerint a bevezetőben már említett 4 fős társaság a koncert alatt a környezetükben ülők rászólása ellenére „produkálta magát”, egy ponton még fáklyákat is gyújtottak.

Nem is annyira szórakozni voltak ezek kint, mint inkább arénázni. Más zavaró jelenség és viselkedés nem volt a környéken. Csak mindenki tombolt, de a határnak megfelelően

- fogalmazott az informátor, aki azt is kiemelte, hogy a koncert után némi csalódottságot tapasztalt, de nem történt rendbontás.

Louis Armstrong fellépéséről készült egy 19 perces film is, amelyben részletet hallunk a műsorból és a fiatal Vitray Tamás egy rövid interjút is készít a művésszel:

A levéltár bejegyzése ehhez érdekes adalékként hozzáfűzi, hogy a film rendezője, Bánki Iván egyébként 1958-tól a BM III/IV. "Sarkadi" fedőnevű ügynöke volt.