szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A következő három évre is mindössze a cégek harmada várja azt, hogy javulni fog a gazdasági helyzet.

Még mindig azok vannak nagyobb arányban, akik a jelenlegi gazdasági növekedés mérséklődésére számítanak (44%), miközben javulást ennél jóval kevesebben feltételeznek (27%) – derül ki a K&H nagyvállalati növekedési index legutóbbi eredményeiből. A felmérés során a magyarországi, kétmilliárd forint feletti éves árbevétellel rendelkező cégek várakozásait szondázták.

Valamivel jobb a helyzet, ha hároméves távot nézünk, ám a többség (58 százalék) ott sem vár változást, egyharmad számol jelenleginél nagyobb növekedéssel, 8 százalék pedig azt mondja, hogy további romlás jön.

A kutatásból az is kiderül, hogy mi miatt aggódnak leginkább a cégek: jelenleg, a csökkenő pálya ellenére az infláció áll az első helyen, tízből öt vállalkozás vélekedik így (52 százalék). Ezzel szinte megegyező arányban nyilatkoztak a kormányzati gazdaságpolitikáról is (49 százalék), pedig ez a kategória korábban inkább a középmezőnyben szerepelt. Ezt követően a hazai vevőket és a beszállítói árakat említették a vállalatok magas arányban, amikre szintén jelentősen hathat az infláció, de egyúttal azt is jelenti, hogy újra egyre meghatározóbb tényezővé válik a vásárlóerő alakulása.

K&H nagyvállalati növekedési index 2023 Q4
K@H Bank

A kutatásból az is kiderül, hogy a cégek hozzászoktak a magasabb energiaárakhoz és a forint árfolyamának ingadozása sem érinti már annyira érzékenyen őket. Ezt mutatja, hogy jelenleg a jogszabályi környezet, az árfolyamváltozások, az energiaköltségek növekedése és a közterhek alakulása kevésbé befolyásolja a következő 12 havi eredményüket, holott az utóbbi két tényező jelentősége azt ezt megelőző két negyedévben jóval erősebb volt.

A sor végén nem történt változás, az egyéb operatív költségek, a külföldi vevők és a finanszírozási lehetőségek alakulása azok a tényezők, amelyek általában a legkevésbé vannak hatással a cégek jövedelmezőségére.