szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Eddig már 500 kisbolt jelentkezett, illetve kötött szerződést a Mol MOHU-val.

Kisboltok és a horeca szektor (ez a hotel-restaurants-cafés rövidítése – a vendéglátóipar egyik szegmense, ami a szállodákra, az éttermekre és a kávéházakra fókuszál) szereplőinek jelentkezését várja a Mol MOHU a kézi visszaváltó rendszer kialakításához – mondta Szabó Szilvia, a MOHU Gyártói felelősségi rendszerek vezetője.

A Hungexpón tartott rendezvényen bemutattak egy mobil visszaváltó automatával felszerelt járművet, amellyel begyűjthetők a kézi visszaváltó rendszerhez csatlakozó kiskereskedőknél, éttermeknél összegyűlt alumínium, műanyag és üveg palackok.

Szabó Szilvia elmondása szerint Magyarországon a nagyobb alapterületű üzletekbe már több mint 2200 visszaváltó automatát telepítettek, és több százat telepítenek még az idén. Elmondása szerint fontos, hogy az országban kialakuljon egy stabil kézi visszaváltó rendszer is, amelyhez a kisboltok és a horeca szektor szereplőinek jelentkezését várják.

A MOHU azonnal fizet

Ennek előmozdítása érdekében a jelentkezők számára szolgáltatási csomaggal készülnek, aminek egyik eleme a járműbe épített mobil automata, amely kimegy az adott bolthoz, és az általa visszavett palackokat begyűjti, megszámolja, azonosítja. Ezt követően egy applikáció segítségével a MOHU gyakorlatilag azonnal visszatéríti a boltosnak az általa korábban a fogyasztóknak kifizetett 50 forintokat. A jármű a begyűjtött palackokat végül hulladékkezelő létesítménybe szállítja.

Szabó Szilvia elmondta, a Mol MOHU a rendszerhez csatlakozott boltosok által visszavett palackokat egy központi rendszeren keresztül követi nyomon. Így tudják, hogy az egyes kiskereskedőknél mennyi visszavett palack gyűlt össze, mikor szükséges a mobil visszaváltó automata kiküldése.

A horeca szektornak nem jár az 5 forint kezelési díj

Ez a megoldás a kisboltok mellett a horeca szektor számára is elérhető, annyi különbséggel, hogy a kézi visszaváltóként működő boltok palackonként 5 forint kezelési díjban is részesülnek, ami a horeca szektor szereplőinek nem jár. Ennek oka, hogy míg a boltosok a fogyasztóktól visszavett palackokat váltják vissza, addig az éttermek azokat, amelyek a fogyasztóhoz ki sem kerülnek – tette hozzá.

Szabó Szilvia az MTI kérdésére válaszolva elmondta, eddig már 500 kisbolt jelentkezett, illetve kötött szerződést a Mol MOHU-val.

A MOHU korábban közölte, az új visszaváltható műanyag palackok, üvegek és alumínium dobozok csak fokozatosan jelennek meg a boltok polcain. A gyártók haladékot kaptak, június 30-ig hozhatnak forgalomba nem visszaváltható csomagolásokat is. A szabály szerint azt a palackot lehet visszaváltani, amiért kifizették az 50 forintos visszaváltási díjat, és amin ott található a visszaváltási logó.

Arról, hogy mit érdemes tudni a palack visszaváltó rendszerről, itt olvashat bővebben.

Felesleges már most gyűjteni a PET-palackokat, de elmondjuk, januártól hogyan működik a visszaváltás

Több mint 3,5 milliárd darab palack visszagyűjtésének hatékonyabbá tételét reméli az állam a januárban induló visszaváltási rendszertől, amelynek a legfontosabb eleme a fogyasztók számára az, hogy 50 forintos pluszköltségtől szabadítja meg őket, ha az italcsomagolásokat visszaviszik egy automatába. Az erről szóló rendelet a héten jelent meg a Magyar Közlönyben, megnéztük, milyen változásokkal jár ez majd.