szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az újonnan megválasztott államfő nem szeretné olyan értelmetlen vitákkal terhelni a közéletet, mint hogy hazudott-e apja múltjáról.

Reagált Sulyok Tamás az apjával kapcsolatos állításokra, az államfőként adott első interjújában a Mandinernek azt mondta, a “vádakat nemtelen támadásnak” tartja. Állítása szerint apja, Sulyok László

“szociálisan érzékeny, hazafias, filoszemita ember volt”,

így elképzelhetetlennek tartja, hogy ő írta volna az 1944-ben megjelent, náci hangvételű cikket.

Egy héttel ezelőtt Karsai László történész írta meg a hvg360-on, hogy az államfő nyilatkozatai családjáról nem felelnek meg a valóságnak. Sulyok korábban ugyanis arról beszélt, apját a népbíróság halálra ítélte, így éveken keresztül bujkálnia kellett. Ezzel szemben a történész szerint semmi nem utal arra, hogy Sulyok Lászlóval szemben bármikor született volna halálos ítélet, sokkal valószínűbb, hogy a nevével megjelent, nemzetiszocialista eszméket visszahangzó cikk miatt “bujkált”.

Az elnök apja és a népbíróság: Sulyok Tamás rosszul tudja, vagy hazudik

Székesfehérváron dr. Sulyok László néven egy ügyvéd volt 1945 előtt, s egy ilyen nevű ügyvéd ellen indult nyomozás a német megszállást dicsőítő, a magyar nemzetiszocialista mozgalom mellett mozgósító cikkéért a háború után. Magyarország új államfőjének, Sulyok Tamásnak apját dr. Sulyok Lászlónak hívták, aki fehérvári ügyvéd volt és bujkált 1945 után.

Később Karsaihoz hasonló következtetésekre jutott Ungváry Krisztián is, aki úgy látja, “nem volna szükség ezekre a hazugságokra, ha Sulyok nem próbálná a kommunizmus áldozatának beállítani saját magát és apját”. Hozzátette, “ha az ország első közjogi méltósága rendelkezik azokkal a kognitív képességekkel, amelyek egy átlagembertől is elvárhatóak”, akkor egyértelműen tudatos hazugságokat hallhattunk Sulyoktól apját illetően.

“Méltatlan helyzet, ami – lévén a családomról van szó – komoly fájdalmat okoz. Azt tudom elmondani, hogy a rendszerváltást megelőzően mint a legtöbb magyar számára, úgy a mi családunkban is tabu volt a múlt” – mondta Sulyok, aki pár napja még nem akart lapunknak reagálni az apjával kapcsolatos állításokra. “De létezett és a mai napig létezik egy családi legendárium, amely úgy őrizte meg az édesapámmal kapcsolatos történeteket, ahogyan ezt korábban nyilatkoztam. Ezt ismételni nem kívánom,

értelmetlen vitákkal megterhelni a közéletet nem szeretném.

A parlament engem, és nem a rendszerváltás előtt elhunyt édesapámat választotta meg köztársasági elnöknek” – zárta rövidre a kérdést.

A köztársasági elnök apjának, Sulyok László ügyvédnek zsidó pályatársai és a kiskunfélegyházi száműzetés

Sulyok Tamás, a 2024. március 5-én hivatalába lépett új köztársasági elnök szinte minden interjújában önként említi meg apai örökségét. Nem az apák-fiúk ─ mi több, kutatásom során az anyák-lányok ─ neki fel nem róható felmenői felelősségének átörökítése a célom: a köztársasági elnököt, a volt alkotmánybírót úgy kell megítéljük, hogy hivatalában érzelmileg befolyásolt helyzetben is képes lesz-e felelősen dönteni.