szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Guillaume Faury, Európa legnagyobb repülőgépgyártó és védelmi ipari cégének vezetője azt szeretné elérni, hogy az Európai Unió és az Egyesült Királyság közös vadászgépfejlesztési programot indítson.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

„Európa nincs felkészülve egy Oroszország elleni háborúra, ahogyan arra sem, hogy a Donald Trump képes lenne kivezetni az Egyesült Államokat a NATO-ból” – jelentette ki a The Guardian tudósítása szerint Guillaume Faury, az Airbus főigazgatója.

Faury szerint a kontinens jobban tenné, ha többet költene védelmi felszerelésre, és az sem ártana, ha az Európai Unió és az Egyesült Királyság közös vadászgép-fejlesztési programokat indítana.

Persze ezt a felszólítás nem csupán az önzetlen aggodalom szülte, hiszen az Airbus Európa legnagyobb repülőgépgyártó és védelmi ipari vállalata, így nem áll olyan messze a valóságtól feltételezni, hogy ebben az átrendeződésben akár vezető szerep is juthat neki.

Ez már csak azért sem lenne túl nagy meglepetés, mert a korábbi hasonló összefogás is az Airbus égisze alatt ment végbe: ez a vállalat gyártja a több tagállam légiereje, valamint a britek által is használt Eurofighter Typhoon gépeket.

A jelenlegi rendszerrel Faury szerint az a legnagyobb probléma, hogy az elmúlt nyolcvan évben – azaz a második világháború vége óta – jobban fókuszált a konfliktustól elrettentés eszközeire, mint egy tényleges háborúra való felkészülésre. Ehhez Trump fenyegetőzései remek ébresztőként szolgálnak – véli az egykori helikopter-tesztpilóta Faury.

Figyelmeztetései meglehetősen időszerűnek hatnak, lévén, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök – az orosz politikai vezetés élvonalától lassacskán menetrendszerűnek tekinthetően – ismét nukleáris háborúval fenyegette meg a Nyugatot, miközben Donald Trump korábban arról beszélt, hogy elnökként felmondaná a NATO-t összetartó kölcsönös védelmi kötelezettséget, és helyette csak azokat az országokat védené meg, akik hajlandók védelmi költségekre fordítani a GDP-jük legalább két százalékát.