Tetszett a cikk?

Indul a gépjárműadó befizetése a NAV applikációjában, az online vásárlásokra is oda fognak figyelni az adóellenőrök, és ha valaki elrontja az adóbevallását, az is keresheti a hivatalt, még mielőtt büntetést szedne össze. Azt is bemutatták, tavaly mennyi adót sikerült begyűjteni az ellenőrzésekkel.

Már hétfőn elindul a gépjárműadó befizetése a Nemzeti Adó- és Vámhivatal mobilapplikációjában – jelentették be a NAV sajtóreggelijén. A NAV-Mobil applikáció letöltése után gyorsan be tudja fizetni a gépjárműadóját bárki – mondta el Lakos Lampert István, a NAV informatikai elnökhelyettese.

Tamásné Czinege Csilla adószakmai elnökhelyettes pedig arról beszélt, milyen ellenőrzésekre számíthatnak az emberek 2024-ben, és milyen eredményeket hoztak ezek tavaly.

A magánszemélyeknél a leggyakrabban akkor avatkozik be a NAV, ha amúgy az ember jogkövető és együttműködő, de valamit elront az adóbevallásában – ilyenkor az adóhivatal jelzi, hogy gond van, de segítséget is ad. Aki a neten ad el árut, vagy ad ki lakást, annak ezt jelentenie kell, az adóellenőrök elvileg idén már látni fogják a digitális platformokon, hogy milyen forgalom folyik. A cégek tulajdonosai pedig arra számíthatnak, hogy kiemelten ellenőrzi idén a NAV a kapcsolt vállalkozások közötti pénzmozgást.

Az is elhangzott: 2023-ban 53 milliárd forint adókötelezettséget vallottak be az emberek utólag, amikor a NAV szólt nekik, hogy nincsenek rendben a számok. 23 ezer jövedéki ellenőrzést is végeztek, ebből 8 ezernél találtak jogsértést, összesen 11 milliárd forint bírságot szabtak ki. A kereskedők áfabevallásai és az online számlarendszer adatai között pedig 29,5 milliárd forint áfakülönbözetet találtak.

Tavaly 8500 olyan magánszemélyt találtak a NAV-ellenőrök, akik 2022-ben ingatlant vagy vagyoni értékű jogot adtak el, de ezt nem jelentették az adóbevallásukban. Az eddig lezárt adóellenőrzéseken 50 millió forint adóhiányt találtak, ennél viszont sokkal több volt az az 1,3 milliárd forint adó, amelyet az önellenőrzés alatt vallottak be az emberek.

Viszonylag újdonság az, hogy már a 22 euró alatti értékű online rendelt csomagok után is áfát kell fizetni. 2023-ban 81 millió ilyen kiscsomag érkezett Magyarországra, kétszer annyi, mint 2022-ben.