Tetszett a cikk?

A nagymarosi építkezést 35 éve függesztették fel, az ügyben ítélet született a hágai Nemzetközi Bíróságon, a vitát mégsem sikerült rendeznie Szlovákiának és Magyarországnak. Az Energiaügyi Minisztérium államtitkára most kormánybiztosként tehet rá kísérletet.

Czepek Gábor ezért nem kap külön pénzt, de a rangját emeli meg a kinevezés. Ő egyébként az Energiaügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára, de keddtől egyúttal a magyar–szlovák energetikai infrastruktúra fejlesztésért felelős kormánybiztos is.

Feladata, hogy képviseli a kormányt a magyar–szlovák energetikai és környezetvédelmi kapcsolatokban, szakpolitikai és nemzetközi jogi tárgyalásokon – „összefüggésben a hágai Nemzetközi Bíróság Bős–Nagymarosi Vízlépcsőrendszerrel kapcsolatos 1997. szeptember 25-i ítéletének, valamint a  Dunán és a Mosoni-Dunán végrehajtott egyes ideiglenes műszaki intézkedésekről és vízhozamokról 1995. április 19-én kötött megállapodással kapcsolatos intézkedések végrehajtásával” –, javaslatot tesz az ezekkel kapcsolatos tárgyalási álláspontra és egyéb kormányzati energetikai kérdések megoldására, felülvizsgálatára.

Az Energiaügyi Minisztérium közleménye szerint Czepeknek “kiemelt feladata lesz, hogy megkísérelje a bősi erőmű ügyében mindmáig rendezetlen kérdések, több évtizedes viták kompromisszumos lezárását”. A vízlépcsőrendszer ügyében tárgyalási álláspont tervezetét kell kidolgoznia és a kormány elé terjesztenie. A kormánybiztos látja el a továbbiakban ehhez kapcsolódóan a kormány képviseletét az energetikai, környezetvédelmi szakpolitikai és nemzetközi jogi egyeztetéseken.

Tiltakozás a bős-nagymarosi gát ellen 1988-ban.
Pataky Zsolt

Az EM emlékeztet: a nagymarosi építkezést 35 éve függesztették fel, 1989 óta nem született kölcsönösen elfogadható megoldás egyebek mellett a Duna vízhozamának megosztásában sem. A vitás kérdések annak ellenére állnak fenn, hogy több mint negyedszázados a hágai Nemzetközi Bíróság 1997-es ítélete is, amely rendezésükre kötelezi a feleket.

A minisztérium szerint

“a kétoldalú kapcsolatok kedvező alapulása jó alapot teremthet a rég időszerű megállapodásra”.

Mindezen ügyekben Czepek koordinálja majd az érintett minisztériumok, hatóságok, egyéb költségvetési szervek, többségi állami tulajdonú gazdasági társaságok tevékenységét. A külön díjazással nem járó új tisztségre bizonyára éppen ezért van szükség, hogy amire az egyik tárca államtitkáraként nem lenne joga, mert a felsorolt szervek más miniszterek fennhatósága alá tartoznak, azt kormánybiztosként megtehesse a koordináció során.

Nyitóképünkön a Bős-nagymarosi vízlépcsőrendszer nagymarosi gátjának tervezett helye.