Tetszett a cikk?

Ahhoz képest, hogy milyen rossz időket várnak a gazdaságban, a legtöbb cégvezető szerint a saját vállalata megússza a krízist. Azt belátták, hogy nem lehet olyan olcsón működtetni egy céget, mint 2020 előtt, de vannak ötleteik, mit lehet tenni.

A cégvezetők háromnegyede úgy gondolja, hogy alig fog növekedni a gazdaság globálisan, abban sem reménykednek, hogy az infláció és emiatt a kamatok hosszú távon nagyot csökkennének, ennek ellenére majdnem kétharmaduk azt várja, hogy a saját cégül bevétele és profitja is nőni fog. Erre jutott az EY felmérése, amiben 1200 vezérigazgatót kérdeztek meg a világ 21 országából.

Magyarország ugyan nem vett részt a nemzetközi kutatásban, de Vaszari Péter, az EY vállalati felvásárlásokkal és akvizíciókkal foglalkozó területének partnere arra is kitért, mi a helyzet itt: mint mondta, a cégvezetők is belátták, hogy a vállalatok működési költségei már nem fognak a járvány előtti szintre visszaesni. Aki a nehezített pályán szeretne nyereséget elérni, az szervezeti átalakításokkal próbálhatja csökkenteni a kiadásait és növelni a hatékonyságait – tette hozzá.

A felmérés szerint ezzel próbálkoznak szinte minden országban: tavaly nyár óta majdnem a háromszorosára, 58 százalékra nőtt azoknak a vezetőknek az aránya, akik a szervezet stratégiai átalakítását gyorsítanák fel. 70 százalék aktívabb beruházásokat szeretne a kutatás-fejlesztésben és a felvásárlásokban. Nem utasítják el azt sem, hogy a mesterséges intelligenciát használják a hatékonyság növelésére, de ezt azért csak a megkérdezettek 41 százaléka pártolja.