szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az orosz állam által külföldi ügynöknek bélyegzett választásmegfigyelő csoport vezetője szerint mind a voksolás több napra való kiterjesztése, mind az elektronikus választási rendszer bevezetése a folyamat átláthatatlanságát erősítik.

A mostani a legátláthatatlanabb választása Oroszországnak a szovjet idők óta – nyilatkozta Sztanyiszlav Andrejcsuk, a Golosz nevű választásmegfigyelő csoport társelnöke a Reutersnek.

Ugyan mindenki arra számít, hogy az eredmény Vlagyimir Putyin újraválasztása lesz, ám ezt egyre homályosabb módszerekkel igyekeznek bebiztosítani. az átláthatatlanság növelését szolgálja, hogy első ízben vezettek be elektronikus voksolási lehetőséget, ahogyan az is, hogy a választási folyamat több napig tart.

Persze a Kreml szerint a pénteken kezdődött választás egy rendes demokratikus folyamat, amit Vlagyimir Putyin az elsöprő támogatottsága révén fog megnyerni. A hatóságok szerint a választások tisztasága fölött 706 külföldi és vagy harmadmillió orosz megfigyelő fog őrködni, akiket a politikai pártok, illetve társadalmi szervezetek jelöltek ki erre a feladatra.

A pénteken szavazók magas aránya Andrejcsuk szerint annak tudható be, hogy a munkahelyeken a vezetők nyomás alá helyezték a dolgozókat annak érdekében, hogy az urnák elé járuljanak.

„Ez volt az első dolguk, amit tettek reggel, hiszen a főnökeik erre kényszerítették őket. Nem nehéz nyomon követni, hogy mit csinálnak, hiszen a mai egy munkanap” – mondta Andrejcsuk.

Andrejcsuk szavait a Reuters egyéb forrásai is megerősítették, volt aki arról számolt be, hogy a gyárban mindenkinek megmondták, hogy pénteken kell mennie szavazni és egy szelfit kell küldenie a szavazófülkéből a főnökének.

Ezekkel a trükkökkel és csalásokkal választják újra Putyint Oroszországban

Vlagyimir Putyin orosz államfő szinte lehetetlent követel: azt akarja, hogy miközben komoly ellenjelölt nélkül indul a hét végi elnökválasztáson, a részvételi arány – hasonlóan a győzelmi arányhoz – minden korábbinál nagyobb legyen. Még jó, hogy ott van az orosz államgépezet, amely – legalábbis a választások terén és papíron – mindent meg tud csinálni.

A szavazók magas száma politikai szempontból nagyon fontos Putyinnak, hiszen két évvel az ukrajnai háború kirobbantása után meg kell mutatnia, hogy bírja a társadalom elsöprő többségének támogatását.

Ezzel szemben a múlt hónapban egy sarkköri büntetőtelepen elhunyt Alekszej Navalnij támogatói arra szólítottak fel, hogy tiltakozásképp mindenki szombaton délben menjen szavazni.

A hivatalos adatok szerint a választókorú népességnek a 33 százaléka szavazott le országszerte pénteken, ám ez az arány Szibériában és a Távol-Keleten van, ahol 60 százalék fölé is ment.

A választás tisztaságán sokat ront a most első ízben bevezetett elektronikus voksolási opció, amivel a választók mintegy harmada élhet, ám a rendszer könnyen manipulálható és ellenőrizhetetlen. A többnapos választási folyamat pedig azért aggályos, mert éjjel az urnák tartalmát ki lehet cserélni.

Molotov-koktéllal támadnak szavazóhelyiségeket Oroszországban

Az akciókkal Vlagyimir Putyin betonbiztosnak tűnő győzelme ellen tiltakoznak.

Andrejcsuk azt is megjegyezte, hogy Putyinnak ezúttal csak három kihívója van, ami a legkevesebb, amivel a regnáló elnöknek eddigi öt választása során szembe kellett néznie, ráadásul az ország problémáiról nem engedtek nyílt vitát folytatni.

„Cenzúrát vezettek be, az országban elnyomás van, az ellenzék egy része rácsok mögött. Tehát ezek a választások eleve nem szabadok és nem demokratikusak” – jelentette ki.

A Golosz nem küldhetett megfigyelőket. A szervezetet először 2013-ban bélyegezték „külföldi ügynöknek”, miután feldühítette a hatóságokat azzal, hogy bizonyítékokat tett közzé a 2011-es parlamenti választások és a Putyin által megnyert 2012-es elnökválasztás során elkövetett csalásokról.