Magyarország–Portugália az olimpiáért – ÉLŐ

Cikkünk folyamatosan frissül!

A tatabányai olimpiai selejtezőtorna utolsó játéknapja könnyed norvég győzelemmel kezdődött: Sander Sagosenék 41-24-re verték az afrikai csapatot, amely pont nélkül zárt.

A meccs után a tunéziaiak kapusa elnézést kért a hazája népétől a gyenge szereplésért, és megjegyezte: nehéz volt a csapatnak a ramadán idején játszania.

Hogy a norvégok nyerik a tornát, és kijutnak a párizsi olimpiára, már a szombati, Magyarország elleni sikerükkel biztossá vált. Ahogyan az is eldőlt, hogy a magyaroknak mindenképpen győzniük kell Portugália ellen, mivel korábban mindkét csapat 2 pontot szerzett, és mindkettő gólkülönbsége plusz 6 volt.

A szakértők előzetesen a Portugália elleni összecsapást várták a magyarok számára a legkeményebb, és a kvótáról döntő találkozónak. Az utóbbi évek mérlege felemás velük szemben: 2020-ban simán, nyolc góllal verték a magyarokat, akik két évvel később az MVM Dome-ban 31–30-ra győzték le őket. A tavalyi vb aztán megint egyértelmű, hétgólos portugál sikert hozott.

A portugál csapat története során csupán vehetett részt a játékokon, három éve, Tokióban. Arra is selejtezőn harcolták ki a kvótát: a franciák elleni meccs utolsó másodperceiben labdát csentek és gólt szereztek, így nyerni tudtak – és elütötték a kijutástól a horvátokat. A tornán pedig végül a 9. helyen zártak.

Első félidő

A magyarok kezdhették támadással a meccset, amelyet Szita Zoltán zárt le egy gyors góllal, miközben a tatabányai multifunkciós sportcsarnokban közel hatezer torokból zúgott a “hajrá, magyarok”! A portugálok első találatát a csapat sztárjainak számító Costa fivérek egyike, Francisco szerezte, a csapat azonban hamarosan megfogyatkozott: a magyar kapu előtt Salvador Salvador szabálytalankodott Lékai Máté ellen, így két percre pihenni küldték.

Előbb Ancsin Gábor, majd Imre Bence is feliratkozott a magyar gólszerzők listájára, de a következő portugál támadást már nem sikerült kivédekezni: Martins vette be Mikler Roland kapuját.

Az ötödik perc felénél egy hosszú támadás végén Ancsin szerzett gólt átlövésből, de nem maradt el a portugál válasz sem. Aztán Bánhidi talált be – annak ellenére is, hogy ketten csimpaszkodtak rajta.

A 10. percben, 6-4-es magyar vezetésnél Mikler először tudott védeni, Szita pedig – a védők között bátran átvágva – meglőtte a harmadik gólját. A portugálok időt kértek, és találattal is zárták a támadásukat. Amire megint Szita válaszolt!

A másik Costa, Martim, majd Lékai elrontott bejátszása után Fernandes is gólt lőtt Miklernek, így egyre csökkent a hátrányuk, amit Imre Bence duplázott meg.

A 15. percben Chema Rodríguez szövetségi kapitány Mikler helyére Bartucz Lászlót küldte be a magyar kapuba, aki mintha rögtön meg is babonázta volna Portelát, aki rendesen mellé lőtt.

A portugálok Borges révén összeszedték a második két perces kiállításukat, így emberelőnyben támadhatott a magyar csapat, Bánhidi pedig nem hibázott. A másik oldalon Bartucz hatalmas bravúrral, lábbal hárította Frade lövését, a kipattanó labdát pedig Sipos vágta be az üres portugál kapuba (11-8).

A következő percekben rendesen felgyorsultak az események: Lékai találata után hetest lőhettek a portugálok, azután Bánhidi és Ilic Zoran növelte a magyar gólok számát (13-9). A másik kapu előtt Lékai választott rossz megoldást ziccerben.

A 22. percre kettőre csökkent az előny, Portela előbb szélről, majd hetesből talált be – elég volt ehhez két elhibázott magyar támadás. Bánhidi lerántásáért büntetőhöz jutott a magyar csapat, azt meg Imre vágta be, majd Ilic – az előző találatát szinte lemásolva, a védők között betörve lőtt a portugál kapuba.

A 27. percre aztán egy három gólos sorozattal ledolgozta a hátrányát az ellenfél; a magyarok egymás után három támadása szakadt félbe hol szabálytalanság, hol a labda elvesztése miatt, ráadásul az utolsó portugál találat után Ilicet is kiállították két percre. Rodríguez időt kért.

A megbeszélt figurát Bodó fejezte be, a lövést hárította a kapus. Ugyanezt Bartucz nem tudta megtenni a másik oldalon, így a meccsen először vezetést szereztek a portugálok.

A közel hat perces magyar gólcsendet Imre értékesített büntetője törte meg a 30. perc elején. A félidő utolsó másodpercében a játékvezetők még belefújtak a magyar támadásba, és időn túli szabaddobást ítéltek az ellenfélnek, amit Bartucz biztos kézzel fogott. A szünetre 16-16-nál vonultak a csapatok.