szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Erg Chech 002 jelű meteorit idősebb a Földnél is, és egy olyan protobolygóból származhat, amely a Naprendszer születésének idején létezett.

A Szahara algériai szakaszán, az Erg Chech nevű régióban egy nemzetközi kutatócsoport 2020-ban több olyan meteoritdarabra bukkant, amilyet korábban még nem találtak. Az objektumokat azóta vizsgálták, ennek eredményét pedig a PNAS című tudományos folyóiratban tették közzé.

A Földet meglehetősen gyakran találják el meteorok, évente több ezer meteorit hullik a bolygóra, amik lehetőséget adnak arra, hogy közelebből is megvizsgálják a tudósok, hogyan keletkeztek a kőzetek a Naprendszerben. Ezért is fontos az Erg Chech 002 kódnévvel illetett meteorit, életkora miatt ugyanis különösen fontos információkat reméltek tőle. Kiderült ugyanis, hogy olyan ásványokat tartalmaz, amelyek körülbelül 4,56556 milliárd évvel ezelőtt kristályosodtak ki, így valamivel idősebb a Földnél: a Naprendszer hajnalából származhat – írja az IFLScience.

A kőzetről megállapították, hogy az egyik csoporthoz sem tartozó akondritról van szó. Ez egy olyan képződmény, ami a Naprendszerben megolvadt kisebb ősi bolygókból alakult ki.

A Földön sok hasonló meteorit található meg, ám ezek nem adnak teljes és pontos képet a Naprendszer kialakulásáról. A tudósok szerint a meglévő meteoritok 95 százaléka mindössze két forrásból származhat: a 75 százalékuk egy nagy aszteroida, a 4 Vesta kérgéből, a maradék pedig egy ennél is nagyobb objektum köpenyéből, amiről úgy sejtik, hogy megsemmisült.

Beszakította a ház tetejét egy kő - kiderült, hogy egy 4,6 milliárd éves meteorit, ami a Naprendszerrel együtt születhetett

Lyukat ütött a mennyezeten és belefúródott a padlóba az a meteorit, ami május elején talált el egy házat New Jersey egyik külvárosában. Az objektum még meleg volt, amikor a ház tulajdonosai megtalálták az egyik hálószobában.

Az akondritok általában bazaltos kőzetek, amelyek a magma gyors lehűlésével képződnek. Az Erg Chech 002 azonban más, nagy része ugyanis andezit.

A kutatók szerint az, hogy korábban nem találtak hasonló meteoritot, arra utal, hogy a Naprendszer kialakulásának korai időszakáról elvesztek az információk, vagy legalábbis más égitestek felszíne alatt találhatók, mélyen eltemetve. Ezek alapján úgy tűnik, hogy a Naprendszer keletkezésének idején létrejövő protobolygók megsemmisültek, vagy más bolygók részévé váltak. Ha ez utóbbi az igaz, akkor a bolygók magjánál meg kell lenniük az egykori bolygókezdemények darabjainak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.