Veszélyes lehet a kutyának a séta az esőben: tragédia is lehet, ha nem figyelünk

2024. márc 24. 9:14
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
A pocsolyákba belemosódhatnak mérgező anyagok és a baktériumok is megtelepedhetnek bennük, ezért tartsuk távol kedvencünket / Fotó: Shutterstock

A pocsolyákba belemosódhatnak mérgező anyagok és a baktériumok is megtelepedhetnek bennük, ezért tartsuk távol kedvencünket / Fotó: Shutterstock

Vírusok, baktériumok, gomba és a mennydörgés is okozhat súlyos problémákat

Kutyásként ismerjük az érzést, amikor borús az idő és nincs kedvünk kimozdulni sem, de kedvencünk minden mozdulatunkat figyeli abban az időben, amikor sétálni szoktunk, hogy mikor indulunk már. Mert esőben is ki kell menni vele, hiszen szüksége van a mozgásra, a mindennapos felfedezésre, az új szagokra és élményekre. Ugyanakkor számos veszély is leselkedik a kutyánkra, ezért kellő óvatossággal érdemes kivinni sétálni, ha esik az eső vagy megmaradtak a pocsolyák az előző napról.

Fertőző pocsolyák

A legtöbb kutya szeret az esős pocsolyában játszani és inni belőle. De ezt nem szabad engedjük, mert az állott vízben számos kórokozó elszaporodhat - figyelmeztet cikkében a PetMD állategészségügyi oldal.

Az állóvízben megtalálható leggyakoribb baktérium a leptospirózis, amely rágcsálók vizeletével terjed. Ezek a baktériumok a bőrön keresztül - főként a nyílt sebekkel - vagy szájon át bejuthatnak a kutya és gazdája szervezetébe is, ahol kezeletlenül hagyva máj- és veseelégtelenséghez vezethet. A kombinált oltás azonban véd ez ellen, ezért fontos minden évben beadatnunk kedvencünknek!

A tócsák másik gyakori lakója a giardia. Ez a nagyon nehezen kiírtható parazita szájon át fertőz, tünetei a hányás, hasmenés, hasi fájdalom és fogyás.

A fertőzés oltással megelőzhető, gyógyszerekkel és állandó fertőtlenítéssel pedig kezelhető, de fiatal vagy immunhiányos kutyák esetén nagyon súlyos állapotot idézhet elő.

Bizonyos méreganyagok - mint például a fagyálló - bemosódhatnak az esőtócsákba, és súlyos következményekhez vezethet, ha ebből iszik kedvencünk: gyomor-és bélrendszeri problémáktól a veseelégtelenségen át akár halált is okozhat.

A sétából hazaérve érdemes a kutya mancsait átmosni és szárazra törölni.

Gomba

A nedves közeg, az eső kedvez bizonyos gombafajták fejlődésének. Bár nem mindegyik mérgező, de sok fajta bizony nagyon súlyos tüneteket okoz, ezért érdemes távol tartani mindegyiktől kedvencünket. Ha mégis megtörténik a baj, minden alkalommal kezelje lehetséges mérgezésként és figyelje kutyája reakcióit. A gombamérgezés tünetei: letargia, hiperaktivitás, nyálcsorgás, remegés, gyomorrontás, görcsrohamok, ataxia (koordinációs zavar járás közben), de a kutya halálát is okozhatja. Ezek a tünetetek a lenyelt gomba típusától és mennyiségétől függnek, és perceken vagy órákon belül jelentkezhetnek. A gombák általában tavasszal és kora ősszel nőnek az erdős területeken, de melegebb éghajlaton egész évben növekedhetnek.

Ha attól tart, hogy kutyája gombát nyelt le, próbáljon meg minél többet kiszedni a szájából. Ezután azonnal hívja állatorvosát!

Békák és csigák

A gombákkal együtt az eső a varangyokat és a békákat is előhozza. A legtöbb varangyfajta nem mérgező, azonban termel valamilyen toxint, amelyet kis mennyiségben bocsát ki, és még nincs kedvezőtlen hatása. Ám a testüket borító anyag, főleg lenyelve, émelygést, hányást, nyáladzást, rosszullétet okozhat.

Ráadásul az irritáció mellett egyes csigák tüdőféreggel is megfertőzhetik az állatot! A lárvák általában a fertőzött állatok ürülékén keresztül jutnak a csigába, majd annak szervezetében élnek tovább, így ha megeszi a kutya a puhatestűt, ő is fertőzötté válik. Emellett a nyálkáján keresztül is fertőzhetnek, így a nyálkanyom vagy csupán az állat nyalogatása is veszélyezteti kedvencét! A tüdőféreg-fertőzés tünetei a köhögés, a nehezített vagy szapora légzés, a letargia, a hányás és a hasmenés, a fogyás és az étvágycsökkenés, valamint a belső vérzések, illetve az eszméletvesztés. A fertőzést lehet kezelni, de még jobb hír, hogy a megelőzéshez is kaphatók készítmények. Egyeztessen róla az állatorvossal! - erről már azénkutyám.hu írt.

Mennydörgés és rossz látási viszonyok

A borús idő gyakran ködöt, felhőszakadást, mennydörgést és villámlást okoz, mindez csökkenti a látótávolságot és hirtelen, váratlan zajt vált ki. A hangos mennydörgés sok kutyát megijeszt és az az első reakciója, hogy menekülni kezd, miközben megsérülhet - például elüti egy autó vagy el akar bújni valahol -, esetleg eltűnik. Viseljünk mindig láthatósági mellényt - a kutya is! -, rossz időben ne engedjük póráz nélkül, de még jobb, ha tudjuk, hogy dörgés, villámlás várható, ne vigyük le kedvencünket, várjuk meg, míg a vihar elvonul.

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

kutya nevelése

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
kutya séta veszély mérgezés