szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ellenzéki képviselő az uniós források felhasználásának ellenőrzését és vizsgálatát kérte.

Hadházy Ákos az Integritás Hatósághoz és az Európai Csalás Elleni Hivatalhoz (OLAF) fordult a Gondosóra-program miatt– írja a Népszava.

Zugló független országgyűlési képviselője az európai uniós költségvetési források felhasználásának ellenőrzését és vizsgálatát kérte a hivataloktól, de választ egyelőre nem kapott.

Hadházy szerint a látszólag az idősek védelmét szolgáló szociális intézkedés valójában a Fidesz propagandaeszköze, hiszen az óra a miniszterelnök levelével együtt érkezik meg az igénylőkhöz, és szociális szervezetek munkatársai helyett fideszes képviselők, aktivisták csöngetnek be az idős emberekhez.

A képviselő arról is beszélt, hogy az eszköz alkalmas lehet arra, hogy a helymeghatározás segítségével akár a választás napján megfigyeljék az idős embereket, ami adatvédelmi aggályokat vet fel. Hadházy szerint a kormánypárt az órákat az EU-val fizetteti ki, miközben „horribilis áron veszi meg azokat, és a haverok irgalmatlan pénzeket keresnek rajta”.

Ahogy arról korábban már beszámoltunk, a Gondosóra a gyakorlatban annyit jelent, hogy a regisztrációt leadót 65 év felettiek kapnak egy készüléket, amely lehetővé teszi, hogy ha rosszul lesznek, vagy bajba kerülnek, akkor egy gombnyomással segítséget hívjanak magukhoz.

104 milliárd elment rá, mégsem tudni, hogy pontosan hány Gondosóra került az idősekhez

Nyitrai Zsolt miniszterelnöki megbízott korábban 250 ezer felhasználóról posztolt, majd utána korrigált, hogy ennyien regisztráltak a programba. A kettő pedig nem ugyanaz, ugyanis átlagosan 90 nap, amíg az idősek megkapják az órát.

A program azonban nem csak az időseknek jön jól: a beruházás 104 milliárd forintba került, és informatikai hátterét a 4iG Zrt. dolgozta ki. Az adatkezelés pedig minimum furcsa: 2022-ben a választások előtt előfordult, hogy egyes órákon keresztül buzdították szavazásra az időseket.

Március közepén Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója az Országos Polgárőr Szövetséggel együttműködési megállapodást írt alá a Miniszterelnöki Kabinetiroda nevében. Ekkor azt közölte, hogy már „csaknem” 600 ezren regisztráltak, és „a Gondosóra-szolgáltatás az elindítása óta csaknem hétezer életet mentett meg”. Hétfőn pedig ezt posztolta a Facebookon:

A Népszava Nyitrait és a gondosora.hu weboldalt üzemeltető Kormányzati Szolgáltató Központ Nonprofit Kft.-t is megkérdezte arról, hogy

  • konkrétan milyen életveszélyes helyzeteket oldottak meg eddig a programban,
  • hol van a „száz főt alkalmazó diszpécserközpont”,
  • és mennyibe kerül egy ilyen óra,

de nem kaptak választ.