A kutyák lennének a titkos csodafegyverek a stressz ellen?

2024. március 26.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
A kedvenceink simogatása csökkenti a stresszt Fotó: Getty Images

Ez derült ki a tanulmányból.

Egy friss tanulmány szerint a kutyákkal való időtöltés csökkenti a stresszt és javítja a koncentrációt. Az emberek és négylábúak közötti interakció növeli az agyhullámokat, melyek a stressz csökkentésével és a fokozott figyelemmel kapcsolatosak - állapította meg a kutatás.

Bár kutyákat már most is alkalmaznak kórházakban és iskolákban a stressz enyhítésére, az új kutatás rávilágít arra, hogy pontosan mi történik az agyban, amikor az emberek interakcióba lépnek egy ebbel.

A dél-koreai Konkuk Egyetem kutatócsoportja 30 felnőtt részvételével Elektroencefalográf (EEG) vizsgálatot végzett, hogy mérje az agyi elektromos aktivitást az agyban elhelyezett elektródák segítségével. Céljuk az volt, hogy megértsék az emberek kutyákkal való interakcióira adott agyi válaszokat különböző tevékenységek során.

Kutatók egy 4 éves uszkárral végezték az kölcsönhatást, aki „teljes mértékben ki volt képezve az alapvető engedelmesség, viselkedés, és agresszió tekintetében”. Nagyon figyeltek arra, hogy a kiskedvencet ne terheljék túl, ezért bizonyos időközönként szünetet tartottak.

Az emberek érzelmi reakcióit különböző kérdőívekkel és önmagukról készített jelentési tesztekkel is kiértékelték, attól függően, hogy milyen tevékenységet végeztek a kutyával.

Összesen nyolc tevékenységre volt lehetőség, ideértve a játékot, az ételadást, a masszírozást vagy a képek készítését a kis uszkárral.

Az eredményeket a „PLOS ONE” folyóiratban tették közzé.

A tevékenységek után a résztvevők kevesebb fáradtságról és depresszióról számoltak be.

Az etetés, masszírozás és ölelés javította a hangulatot, és alacsonyabb stressz-szintet eredményezett.

Több koncentráció stressz nélkül

Az EEG felvétel a béta-hullámok növekedését mutatta masszázs, ápolás és játék közben. A béta-hullámok az éberséggel és koncentrációval vannak összefüggésben, melyek növekedtek az állattal való érintkezés intenzitásával párhuzamosan.

Sokak szerint a kísérletben résztvevők kutyákat kedvelő személyiségek voltak, így nem lehet kizárni az elfogultság kérdését sem, de ennek ellenére a szerzők úgy gondolják, hogy a tanulmány „értékes információval szolgál az állat által segített beavatkozások terápiás hatásainak és alapvető mechanizmusainak tisztázásához”.

Az egyénekre gyakorolt terápiás hatásaik miatt a kutyákat már széles körben alkalmazzák klinikai környezetben, legyen szó érzelmi támogatásról kórházakban vagy mozgássérült betegek segítéséről.

Ezeket a hatásokat általában az állatokkal való interakció előtti és utáni hormonális szintek mérésével értékelik.

Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy az oxitocin hormonszintje, amely szerepet játszik a társas kötődésben és az érzelmi kötődésben, növekszik az emberek kutyákkal való interakciója során, míg a kortizolszintek, amelyek a stresszhez kapcsolódnak, csökkennek.

A terápiás ebek továbbá csökkentik a páciensek fájdalom szintjét kórházi tartózkodásuk során, illetve csökkentik a vérnyomástderült ki az amerikai Johns Hopkins Kórház adataiból.

Forrás: Euronews

Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a hírlevelünkre itt.


Megosztás Küldés Messengeren Pinterest