szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már van akkora az európai muszlim népesség, hogy a ramadán végére készülve tényezővé váljanak a megrendeléseik, Olaszország pedig a húsvét miatt vásárol be tavasszal bárányhúsból. A kettő együtt alaposan felnyomta a juhok árát.

Eddig nem látott szintre tornázta fel a bárány átvételi árát a március végi húsvét és a vele idén átfedésben lévő, április 9-én véget érő ramadán – írja az Agrárszektor.

A mezőgazdasági szaklap szerint a keresztény hagyományok miatt régóta nagy vevőnek számító Olaszország mellé az utóbbi években csatlakozó európai muszlim népesség együttes igényei miatt az élőállat-árak jóval magasabbak, mint egy évvel korábban. Olaszországon kívül egyebek mellett Svájcban, Németországban, Belgiumban, Ausztriában és Hollandiában él jelentősebb muszlim közösség.

Az élő bárány átvételi ára a 20-24 kilogrammos kategóriában 2000 forint körül alakul, ez az állat tömegének növekedésével nagyjából 50 forintot csökken – nyilatkozta a lapnak Holló Mátyás családi gazdálkodó, aki szerint

Európában a magyar báránynak van a legmagasabb átvételi ára.

Egyetértett ezzel az Agrárszektor érdeklődésére Kiss György, a Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetség termelési alelnöke is, aki elmondta: egy 22 kilós bárány esetében most 5-6 ezer forinttal többet kapnak a gazdák, mint egy évvel ezelőtt,

ami 25-30 százalékos árnövekedést jelent.

Kiss szerint azonban a jó piaci helyzetből sem minden termelő tudott profitálni. A viszonylag korai húsvét miatt a bárányok jelentős része „bennragadt”, vagyis akár 30-40 százaléka is olyan kis tömegű még, hogy nem lehet értékesíteni. Ennek hátterében Kiss szerint sok esetben a kései szaporítás áll, és még mindig érezteti a hatását a 2022-es aszály, valamint a nyomában jelentkező takarmányproblémák, amelyek eredményeképpen nem egyszer nem sikerült az anyákat kellő időben felkészíteni a szaporodásra.

Az alelnök úgy látja, hogy az ünnepek után értékesített bárány ára valószínűleg alacsonyabb lesz, ami azt is eredményezheti, hogy a mostani jó piaci feltételek ellenére az éves átlagár akár meg sem haladja majd a tavalyit.