szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jó ideje elkülönített ügyként zajlik egy eljárás.

Még mindig hűtlen kezelés gyanújával nyomoz a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Schadl György és Grécs László korrupciós kapcsolatának ügyében – erősítette meg a rendőrség a Telexnek. Ez azt jelenti, hogy azóta sem zárult le a nyomozás, amelyről elsőként még tavaly nyáron a hvg.hu írt, és amelynek célja kideríteni a Schadl-barát mentős Grécs cége és a Schadl vezette Magyar Bírósági Végrehajtói Kar közötti – első látásra túlárazottnak tűnő – szerződések vizsgálata:

Még nyomoznak a Schadl-barát mentős cégének 50 ezres Covid-tesztjei ügyében, hallgat a végrehajtói kar hivatalvezetője

Mi került 50 ezer forintba egy koronavírus gyorsteszten, amit a végrehajtói kar Schadl György egy barátján keresztül vett? – erre is keresi még a választ a rendőrség. A szerződés aláírói, a kar hivatalvezetője – akinek az élettársa a Schadl-Völner büntetőper egyik vádlottja – és a Schadl-barát mentős cégvezető is hallgat.

Amint arról már mi is írtunk, tavaly februárban a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar által kötött egyes szerződések, például Covid-tesztek ügyében tettek feljelentést. Egészen pontosan két szerződésről van szó, amelyeket 2020 tavaszán, a koronavírus-járvány elején kötöttek, és mindkettő a pandémia elleni védekezéssel összefüggő eszköz-, illetve szolgáltatásvásárlás. A feljelentés szerint az egyiknek a „lepapírozásával” lehetnek szabálytalanságok, a másiknál pedig fennáll a gyanú, hogy „túlárazott és nem valós költségeken alapszik”.

Az ügy érdekessége, hogy a nagyobb összegű, Covid-tesztekről szóló megállapodásnál az a cég a szerződő fél, amelyiknek a vezetőjével Schadl György, a végrehajtói kar elnöke kifejezetten jóban volt. Ez a Grécs László által vezetett Hungary Ambulance Kft. Emlékeztetőül, Grécs volt annak a privát mentőszolgálatnak a vezetője, amelytől Schadl a saját autójára szerzett kék villogót, és amivel aztán elkapták a rendőrök, mert nem lett volna jogosult rá, ezért vissza is vonták tőle.

Grécs neve korábban előkerült a Schadl–Völner-ügyben is, ám a Központi Nyomozó Főügyészség elkülönítette ezt a szálat a korrupciós alapügytől, így a nyomozati anyagból kikerült például az a rész, amikor Grécs egy bizonyos Tóniról, Barbaráról és Ádámról beszél.

A nyomozati anyagból sokat idézett rész: „Grécs megjegyzi, miszerint a múltkor volt Ádámnál is, a Tóninál is, meg Barbaránál is. Tóni is normális volt. Schadl említést tesz valamilyen nagyobb történetről, amiről már beszéltek, és, ami körvonalazódik. Grécs is beszélt Ádámmal. Ádám annyit mondott Schadlnek, hogy úgy néz ki, a harmincöt év nem megy, de egy tíz, húsz évvel kiudvarolják ezt a történetet.”

A nyomozati anyagot feldolgozó újságírók hamar arra a következtetésre jutottak, hogy Schadl és Grécs Rogán Antalról, feleségéről, és a miniszter kabinetfőnökéről, Nagy Ádámról beszélgettek. Ezt erősítette meg múlt héten az ügyészség, erről itt írtunk.

Ez persze nem jelenti automatikusan azt, hogy a “Tóni, Barbara és Ádám” kérdéskörrel a Schadl–Grécs-szerződéseket érintő hűtlen kezeléses, elkülönített nyomozás során biztosan foglalkoznak a hatóságok. Annyi biztos, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség szerint tudják, hogy “ki Tóni, Barbara és Ádám”, és az is biztos, hogy az ő kilétüket és szerepüket már korábban vizsgálták – vagyis Polt Péter legfőbb ügyész szerint valamennyire legalábbis:

Tóni, Barbara és Ádám a Schadl-Völner-ügyben: Polt Péter szerint talán igen, de akkor sem

Hadházy Ákos kitart amellett, hogy Rogán Antal minisztert, a feleségét és a kabinetfőnökét takarhatja a Schadl-Völner-ügyben előkerült “Tóni. Barbara és Ádám”, ezért kérdésekkel sorozta meg a legfőbb ügyészt a témában. Polt Péter válaszait így foglalnánk össze: ki tudja, de mindegy is.