szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lázáréknak egy év múlva kell előállniuk a módosító javaslatokkal.

„A Kormány egyetért a közlekedési szabályrendszer felülvizsgálatával és a Közúti Rendelkezések Egységes Szabályozása (KRESZ) újraszabályozásával az érintett szakmai szervezetek bevonása mellett, és ennek végrehajtása érdekében felkéri az építési és közlekedési minisztert, hogy a  belügyminiszter és a  Miniszterelnökséget vezető miniszter bevonásával vizsgálja felül a  közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM–BM együttes rendeletet” – olvasható a Magyar Közlönyben.

Minderre Lázár János és tárcája egy évet kapott. Ez idő alatt többek között felülvizsgálják

  • a közlekedési szabályrendszeren belül a  szankciórendszer és a közúti ellenőrzési tevékenység hatékonysága növelésének lehetőségeit,
  • a közútkezelési szabályrendszert,
  • és a járművel szemben támasztott műszaki elvárásokat, valamint az önvezetéssel kapcsolatos új technológiák alkalmazhatóságának lehetőségeit.

 A KRESZ módosítása már évek óta téma, Lázár János korábban még arról beszélt, hogy a jelentősebb módosítások csak 2026-ra várhatók. Bodor Ádám, a BKK mobilitásfejlesztési igazgatója a hvg.hu-nak ezzel kapcsolatban adott interjújában elmondta, hogy a KRESZ módosítására vonatkozó egyeztetések már 2021-ben lezárultak, ezért nem érti, hogy miért nem történt még jogszabály-módosítás. „A KRESZ módosításával kapcsolatban az elmúlt években a szakmai és civil szervezetek, valamint a kormányzati szereplők, azaz a belügyi és a közlekedési tárca, illetve a rendőrség konszenzusra jutottak, a vitafolyamat 2021-ben lezárult. A BKK is részt vett ezeken az egyeztetéseken, a javaslataink pedig tárcaközi egyeztetéseken is átestek” – fogalmazott lapunknak Bodor.

A teljes interjút itt olvashatják el:

“Bizonyos kormányzati szereplők egészen más KRESZ-t szeretnének, például fel akarják emelni az autópályán a sebességhatárt”

A BKK mobilitásfejlesztési igazgatója értetlenül áll Lázár János nemrégiben tett kijelentése előtt, miszerint jelentősebb KRESZ-módosítás csak 2026-ban várható. Bodor Ádám álltja, a szakmai javaslatok már évek óta elkészültek, nincsenek vitás kérdések. A szakember továbbá nem látja indokoltnak, hogy a Fidesz tovább támadja Budapestet a védett kerékpársávok miatt, mivel Orbán Viktor november elején elfogadott egy olyan stratégiát, ami pontosan ilyen sávok telepítését szorgalmazza.