szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem sokat kellett várni, hogy a kamara elnöke elmagyarázza, miért jó, ahogy a kormány átírná a versenytörvényt.

A Mandinernek mondta el Parragh László, mit gondolt a versenytörvény átírásáról. Ez a javaslat az, amely létrehozná az „alapvető jelentőségű vállalkozás” fogalmát: egy ilyen céggel szemben különleges jogokat kapna a Gazdasági Versenyhivatal, szélsőséges esetben akár kötelezhetné is a vállalat tulajdonosait arra, hogy a tulajdonrészüket eladják.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke most azt mondta: „régóta napirenden van, hogy az állam a piac szabályozottabb működése és a túlzott vállalati erőfölény kialakulásának megakadályozása érdekében meghozhasson olyan intézkedéseket is, amelyek adott esetben a magántulajdon korlátozásával is járhatnak”. Mint mondta, megérti, hogy a vállalkozások számára ez „egy aggasztó lépés”, de így már lehetőséget kap az állam, hogy fellépjen a piaci versenyt súlyosan torzító magatartással szemben. Márpedig

a jelenlegi geopolitikai helyzetben nemzetbiztonsági érdek, hogy a magántőke érdekei összhangban legyenek az állam érdekeivel.

Parragh arra is kitért, hogy hasonló szabály életben van sok nyugati országban már évtizedek óta.

Versenypolitikával és versenyjoggal foglalkozó szakértőket mi is megkérdeztünk a tervekről. Ők azt mondták, tényleg lehetne indokolt is egy ilyen eszközt adni a GVH kezébe, és valóban létezik erre EU-s minta, de nagy kérdés, hogy a magyar intézményi környezet képes lehet-e megakadályozni azt, hogy visszaélésszerűen használják ezt a szabályozást.

Nem a SPAR-ra szabták, de bármire ráhúzhatják az új versenytörvényt

Akár indokolt is lehetne egy ilyen eszköz a GVH kezében, kérdés, hogy a hazai intézményi környezet képes-e megakadályozni a szabályozás visszaélésszerű használatát. Német és EU-s minta is van, de ez önmagában nem támasztja alá a jogszabály átemelésének indokoltságát.